Článek
Nejhůře je na tom nyní ze zemí visegrádské čtyřky Maďarsko, které v uplynulých dvou týdnech zaznamenalo 202 úmrtí v přepočtu na milion obyvatel. Slovensko napočítalo 166 mrtvých na milion obyvatel, Polsko 128 a Česko 127.
S touto bilancí patří země V4 k nejhorším v Evropě, vůbec nejhorší bilanci má Chorvatsko (207), vyšší čísla než Česko má ještě také Bulharsko (195), Ukrajina (164) nebo Lotyšsko (161).
Ve srovnání je vidět, že horší bilanci úmrtí mají obecně země s nižší proočkovaností populace. Ta je v zemích V4 stále relativně nízká. V Česku je plně vakcinováno 62,4 procenta lidí, v Polsku 55,5 procenta, na Slovensku 48,6 procenta a v Maďarsku 63,9 procenta obyvatel.
V nejhorším Chorvatsku je plně vakcinováno 54,1 procenta obyvatel.
Lék sotrovimab zabírá na všechny mutace včetně omikronu
Vůbec nejnižší úmrtnost – tři oběti v přepočtu na milion obyvatel – vykazuje za uplynulé dva týdny Island, který má naočkováno 83,2 procenta obyvatel. V nejproočkovanějším Portugalsku s 89 procenty vakcinovaných připadá na milion obyvatel za uplynulé dva týdny 19 obětí.
Data tak potvrzují tvrzení odborníků, že očkování proti koronaviru v případě propuknutí covidu významně snižuje riziko těžkého průběhu nemoci, nutnosti hospitalizace i úmrtí.
Data z celé Evropy ukazují, jak očkování ovlivňuje hospitalizace a úmrtí
Epidemie v Česku přestala v posledních dnech sílit, počty hospitalizovaných i úmrtí jsou však stále vysoké. V nemocnicích je 6670 pacientů, z toho více než tisícovka ve vážném stavu. Denně stále umírá přes 100 infikovaných.
V úterý bylo vyočkováno přes 90 tisíc dávek vakcíny proti covidu, nově očkovaných bylo však jen něco přes 7000 lidí. Více než 72 tisíc dávek bylo takzvaných posilujících.