Článek
Předkládaná novela zákona o bezpečnosti letectví opravňuje bundeswehr k použití ozbrojené síly proti bezpilotním letounům. Návrh s jejich sestřelením počítá pouze v případě, že jsou ohroženy lidské životy nebo bezpečnost „kritického objektu“ a jejich sestřelení je jediným prostředkem obrany, upřesnil ve středu web tagesschau.de
V současné době armáda může jen donutit bezpilotní letadla k přistání nebo je vytlačit z německého vzdušného prostoru, hrozit použitím ozbrojené síly nebo vypálit varovné výstřely.
Nový návrh zákona mají do konce tohoto volebního období předložit Spolkovému sněmu SPD a Zelení. Spolkový sněm se příště sejde od 29. do 31. ledna, další zasedání je naplánováno na 10. a 11. února, tedy před volbami do celostátního parlamentu, které se uskuteční 23. února. Podle webu stanice Deutschlandfunk se schválení považuje de facto za jisté.
Nad vojenskými objekty v Bavorsku se rojí podezřelé drony. Policie si s nimi neví rady
Naposledy hleděly z výšky na Bavorsko
Dodatečné pravomoci vládní kruhy odůvodňují tím, že nad kritickou infrastrukturou a vojenskými objekty v Německu krouží stále častěji nelegální drony, což lze fakticky doložit.
Zprávy zahrnují přelety americké vojenské letecké základny v Ramsteinu a výcvikových středisek ukrajinských vojáků. V listopadu proletěl dron kolem britské letadlové lodi v Hamburku.
Po několika přeletech dronů nad vojenskými objekty německých ozbrojených sil v Manchingu a Neuburgu an der Donau na sklonku loňského roku, a to včetně Štědrého dne, zahájily Bavorský zemský kriminální úřad a mnichovská generální prokuratura rozsáhlé vyšetřování. To však k identifikaci pilotů zatím nevedlo.
Podezření se stáčí na Rusko
Vzhledem k vysokému výkonu dronů lze předpokládat, že lety byly prováděny „jménem zahraničních vládních agentur“. Ačkoli zůstává pozadí této skutečnosti nejasné, všeobecně se předpokládá, že by mohlo jít mimo jiné o akce Ruska.
Podle webu Spiegel.de panuje silné podezření, že jde o ruskou špionáž, protože nad Bavorskem se rojily vojenské drony – jsou příliš velké a rychlé na to, aby je mohli řídit civilisté. Není to poprvé, co se řeší neznámé bezpilotníky, které se vetřely na německé nebe. Nad kritickou infrastrukturou v nejsevernější německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko se už loni v srpnu vznášely vojenské drony.
Deník Bild tehdy uvedl, že je pravděpodobně Rusové vypouštějí ze Severního moře z civilních lodí. Drony létaly třeba nad jadernou elektrárnou nebo terminálem LNG. Německá prokuratura v souvislosti s tím zahájila předběžné řízení pro podezření ze špionáže za účelem sabotáže.