Článek
Parlament, ovládaný Janukovyčovou Stranou regionů a jejími spojenci, ve středu ve snaze zmírnit politickou krizi v zemi odhlasoval prominutí trestů zadrženým demonstrantům.
Opozice ale návrh odmítla podpořit, protože nesouhlasila s podmínkou, aby protestující opustili vládní budovy. Ty jim slouží jako řídící centra pro demonstrace či je používají jako nouzové noclehárny.

Protivládní demonstranti udržují v centru Kyjeva barikády.
V Kyjevě jsou přinejmenším tři objekty, které poskytují klíčové zázemí pro demonstrace na ústředním náměstí Nezávislosti, všeobecně známém jako Majdan.
ČTĚTE TAKÉ |
---|
Do dění na Ukrajině se vložila armáda |
Ukrajinského aktivistu měli za mrtvého, teď se našel zbitý a pořezaný |
O den dříve než zákon o amnestii ukrajinský parlament schválil také zrušení nedávno přijatých norem, které i pod tresty vězení zakazovaly účast na protestech u státních nebo místních úřadů nebo na nepovolených demonstracích. Celkem devět zákonů považovala ukrajinská opozice, aktivisté i Evropská unie za nedemokratické a protivládní tábor žádal jejich odvolání.
Opoziční předák Arsenij Jaceňuk označil Janukovyčovy páteční podpisy za pozitivní signál. Vláda ukázala, že je připravena ke kompromisu a k hledání mírového řešení více než dvouměsíční vnitropolitické krize na Ukrajině, uvedl podle agentury DPA.

I policejní těžkooděnci zůstávají v Kyjevě na svých pozicích.
Janukovyč tvrdí, že úřady už splnily všechny své závazky pro pokojné urovnání politické krize. Opozice však soudí, že Janukovyč se snaží brát zatčené demonstranty za rukojmí, a trvá na jejich omilostnění bez jakýchkoliv podmínek.
Nadále také trvá na vypsání předčasných parlamentních a prezidentských voleb jako východisku z politické krize, trvající už déle než dva měsíce.