Článek
Zákon podpořilo 256 členů Nejvyšší rady, nikdo nebyl proti a čtyři se zdrželi.
Za porušení pravidel týkajících se registrace u místního odvodového střediska tak bude místo dosavadních 3400 hřiven (1984 korun) podle Reuters nově hrozit 5100 hřiven (2946 korun), přičemž ti, kdo se takového přečinu dopustí opakovaně, musí počítat s pokutou až 25 000 hřiven (zhruba 14 500 korun). Stejný postih bude hrozit těm, kdo neuposlechnou povolávací rozkaz.
Průměrný měsíční plat na Ukrajině činí asi 19 500 hřiven (11 375 korun).
Ukrajina nasadí do armády vězně
Ukrajinský prezident minulý měsíc podepsal několik zákonů týkajících se mobilizace, včetně snížení věku z 27 na 25 let. Muži ve věku mezi 18 a 60 lety také musejí v odvodových střediscích aktualizovat své osobní údaje, aby armáda získala lepší přehled o tom, kolik lidí by případně mohla povolat k obraně vlasti. Ve středu dal ukrajinský parlament zelenou normě umožňující mobilizaci vězňů odsouzených za lehčí trestné činy.
Bezprostředně po vpádu ruských vojsk 24. února 2022 narukovaly tisíce Ukrajinců do armády. Ale po více než dvou letech války se mnoho mužů snaží boji vyhnout a ti, kteří jsou na frontě leckdy od začátku invaze, jsou vyčerpaní.
Vojenští analytici upozorňují, že Ukrajina letos potřebuje další stovky tisíc vojáků, aby dokázala zastavit ruský postup, píše Reuters.
Ruská armáda v posledních týdnech zaznamenává úspěchy zejména v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, na ukrajinské obránce tlačí ale i více na severu v Charkovské oblasti. Maksym Žorin, zástupce velitele ukrajinské 3. útočné brigády, podle Reuters řekl, že „situace na frontě je teď skutečně skoro nejhrozivější od začátku plnohodnotné invaze“. Ukrajinská armáda podle něho „ztratila čas, loudala se s mobilizací a nepřítel se připravuje na novou fázi postupu“.