Článek
„V Kramatorsku sami opustili budovu (policejní stanice),“ uvedl pro OstroV tiskový mluvčí Hlavní správy ukrajinského ministerstva vnitra v Doněcké oblasti Ihor Demyn. Neřekl ale nic o tom, kam skupina ozbrojenců odešla.
Ráno do Kramatorsku dojely po málo používané cestě tři ukrajinské obrněné transportéry. Vojáci vyzvali místní obyvatele, aby nevycházeli ven, protože začala speciální operace. [celá zpráva]
Demyn současně potvrdil, že separatisté drží policejní stanici v městečku Horlivka, kterou obsadili v pondělí, a radnici ve Slavjansku.
Obrněné transportéry se objevily i v blízkosti Slavjansku, zatím nejsou žádné informace o tom, že by se vládní síly pokusily proniknout do města. Ráno se objevily informace o potyčkách, ale nic zatím nenasvědčuje zásahu ve městě.
Ve Slavjansku je podle pondělních informací možná až 600 ozbrojenců podporujících proruské separatisty. Nedělní zásah, při kterém byly zlikvidovány dvě barikády na přístupových cestách k městu, si vyžádal několik mrtvých. [celá zpráva]
Podle prezidenta Oleksandra Turčynova bude protiteroristická operace probíhat po etapách.
Ultranacionalisté žádají rozdání zbraní lidu
Předseda ultranacionalistické ukrajinské strany Svoboda Oleh Ťahnybok požaduje, aby se uskutečnila další fáze mobilizace, a chce také svolat uzavřené parlamentní jednání za účasti představitelů silových ministerstev: „Potřebujeme si vyjasnit situaci i to, jak bude protiteroristická operace probíhat.“
Ťahnybok je přesvědčený, že k sabotážím ve východních oblastech Ukrajiny, jak nazývá obsazení radnic a policejních stanic, nemohlo dojít bez účasti orgánů místní správy. Separatistům ve Slavjansku například vyjádřila podporu místní starostka.
Ťahnybok se také pustil do prezidenta za to, že odmítl rozdat lidem zbraně: „Proč nám nedají možnost vyzbrojit nenásilný národ, který se potřebuje bránit, když vláda není schopna zajistit obranu?”
Prezident Turčynov to odmítl s tím, že by to vedlo k občanské válce, protože zbraně by získali i separatisté.
Ťanhybok také požaduje zákaz komunistické strany a proruské Strany regionů bývalého prezidenta Viktora Janukovyče i trestní stíhání některých jejích představitelů kvůli podpoře separatismu. Právě vstup ultranacionalistické Svobody do ukrajinské vlády zvýšil obavy z perzekucí mezi ruskojazyčným obyvatelstvem na východě země.