Hlavní obsah

Ukrajinská SBU hlásí rozkrytí korupční sítě při nákupu munice za 900 milionů

Zaměstnanci ukrajinské zbrojní firmy společně s úředníky tamního ministerstva obrany zpronevěřili téměř 1,5 miliardy hřiven (takřka 910 milionů korun) určených na nákup 100 000 minometných granátů, uvedla Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) na svém webu. Tajná služba vyšetřuje pět lidí a píše, že peníze byly zabaveny a budou vráceny do státního rozpočtu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Oznámení o podvodu při nákupu zbraní, který už potvrdil resort obrany, bude v zemi bránící se téměř dva roky ruské invazi, rezonovat, podotkla agentura Reuters.

Podle vyšetřování uzavřeli úředníci v srpnu 2022 smlouvu o nákupu dělostřeleckých nábojů s firmou Lvivskyj arsenal, píše SBU.

Ministerstvo obrany poté podle ní převedlo celou částku za nákup na účty společnosti. Po obdržení platby zaměstnanci společnosti údajně převedli část financí na firmu registrovanou v zahraničí, která měla dodat munici na Ukrajinu.

Zelenského čistky přitvrzují. Ve vazbě skončil i jeho bývalý šéf

Válka na Ukrajině

„Firma však do naší země neposlala jediný dělostřelecký granát,“ uvádí SBU, podle níž společnost část peněz přeposlala na účty na Balkáně. „Zbytek částky od ministerstva obrany zůstal na účtech ukrajinské společnosti v jedné z bank v metropoli,“ dodala SBU.

„Ukradené finanční prostředky byly zabaveny a otázka jejich vrácení do rozpočtu Ukrajiny se řeší,“ oznámila později SBU.

V prohlášení dále uvádí, že systém zpronevěry odhalila pomocí ukrajinského ministerstva obrany a pět lidí včetně bývalých a současných činitelů resortu a některé členy vedení firmy s jejich komplicem podezírá ze zpronevěry.

Jednoho člověka zadržela při pokusu o překročení ukrajinské hranice. Pokud je soudy shledají vinnými, hrozí jim až 12 let vězení, podotkla agentura AP.

Zatčen při cestě na Slovensko

List Ukrajinska pravda s odvoláním na své zdroje napsal, že vyšetřováni jsou Oleksandr Liev, bývalý šéf odboru vojenské a technické politiky, vývoje výzbroje a vojenského vybavení, Toomas Nachur, nynější šéf tohoto odboru, a Jurij Zbitněv, zakladatel a šéf firmy Lvivskyj arsenal.

„Dnes jsem měl jet na služební cestu na Slovensko na prohlídku odminovacích vozidel, která mají být dodána na Ukrajinu v únoru tohoto roku,“ napsal Liev na Facebooku.

„Na Ukrajinu jsem se plánoval vrátit do 5. února, abych se osobně zúčastnil schůzky, kterou ministerstvo hospodářství plánuje uspořádat s operátory odminování,“ podotkl.

„O útěku z mé země proto nemůže být řeč, zvláště když jsem za poslední rok mnohokrát cestoval do zahraničí a vždy jsem se vrátil. Pravidelně jsem se účastnil všech mých výslechů jako svědek,“ dodal Liev.

Své zadržení považuje za „nešťastné nedorozumění“ a uvedl, že si je jist, že zákon neporušil.

Výměna ministra po korupčních kauzách

Informace o odhalení zpronevěry přichází v době, kdy se Kyjev pokouší potlačit korupci v zemi ve snaze urychlit vstup do Evropské unie a NATO, upozornila AP.

Představitelé obou bloků požadují po Ukrajině rozsáhlé protikorupční reformy. Podle Reuters je korupce v armádě na Ukrajině obzvláště citlivým tématem, jelikož se úřady vedle vstupu země do EU a NATO snaží také udržet válečnou morálku veřejnosti.

Loni v září nahradil tehdejšího ministra obrany Oleksije Reznikova v čele resortu Rustem Umerov, přestože se Reznikov těšil dobré pověsti při zastupování Ukrajiny v jednáních se západními spojenci a sám z korupce obviněn nebyl, poznamenal Reuters.

Armáda ovšem za jeho vedení resortu obrany čelila korupčním kauzám, například kvůli zásobování vojáků potravinami nebo vhodnému oblečení pro členy ozbrojených sil.

Miliony v gauči. Ukrajinskou obranu dál sužují korupční aféry

Zahraniční

Výběr článků

Načítám