Článek
Mezi dobrovolníky, kteří tvoří takzvané obranné teritoriální síly, jsou i ženy.
Úkol je jasný. V případě, že Rusko zahájí invazi, budou mít ukrajinští dobrovolníci za úkol pokusit se spolu s vojáky postup ruských sil zastavit, nebo alespoň zpomalit.
Dobrovolníci na to ale nebudou sami. Ukrajinci na východní hranici shromáždili jednotky, které jsou na obrannou válku připraveny.
A ukrajinští velitelé tvrdí, že případný protiútok bude Rusy bolet.
Obavy z ozbrojeného konfliktu na Ukrajině panují, protože Rusko podle Kyjeva a západních zpravodajských služeb u hranic s Ukrajinou shromáždilo na 100 tisíc vojáků a armádní techniku. Jde o jednotky, které by mohly zahájit invazi.
Rusko nařčení z chystané agrese odmítá, na druhé straně však vznáší k Západu podle něj nesplnitelné požadavky, mezi něž patří záruka, že Ukrajina nevstoupí do NATO, nebo stažení armádních sil a techniky z východního křídla Severoatlantické aliance.
Američané ruské požadavky odmítají. Argumentují tím, že si každá země může v souladu s mezinárodním právem o svém osudu rozhodovat sama, a to platí i pro Ukrajinu. Oficiální odpovědí na ruské požadavky je tak prozatím prohlášení, že Washington trvá na politice otevřených dveří NATO.