Článek
K žádosti Ukrajince o azyl se vyjádřil také slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas). „Asi tušíte, jak tento proces dopadne,“ poznamenal ministr vnitra. Premiér Robert Fico (Směr) ani ministr vnitra nekonkretizovali, jaké důkazy mají slovenské orgány pro jeho vyhoštění. Zatím nebyla odhalena ani jeho totožnost.
Předseda branně-bezpečnostního výboru parlamentu Richard Glück (Směr) konstatoval, že vyhoštění považuje za dostatečný trest. „Největší trest pro něj je ho poslat domů, protože předpokládám, že bude zajištěn a poslán do armády,“ dodal vládní poslanec.
V souvislosti s přípravou převratu bude dalších osm až deset osob umístěno do národního blokačního systému, kde budou blokovány pro případ, že by se pokusily vstoupit na území Slovenské republiky.
Ve věci údajného státního převratu bylo na Slovensku zahájeno trestní stíhání
Kritika opozice
Plánované vyhoštění Ukrajince kritizovala slovenská opozice. „Jak jsou vykonstruované informace o připravovaném majdanu, stejně tak mohou být vykonstruované informace o člověku, kterého chtějí vyhostit, zda se na něčem podílel,“ uvedl Juraj Krúpa z opoziční strany Svoboda a Solidarita (SaS).
Předseda opozičního Progresivního Slovenska Michal Šimečka upozornil, že premiér Fico už deset dní mluví o hrozícím státním převratu, ale bezpečnostní složky nic nedělají a nebyly předloženy žádné důkazy. Šimečka řekl, že premiéra ovládly paranoidní bludy a ztratil kontakt s realitou.
Fico minulý týden řekl, že v pozadí organizování protestních akcí a připravovaného převratu na Slovensku je společně se slovenskou opozicí i Gruzínská legie, kterou řídí ukrajinská rozvědka. Hlavní ředitelství rozvědky ukrajinského ministerstva obrany v reakci uvedlo, že žádná Gruzínská legie neexistuje.