Článek
V současnosti jsou Ukrajinci v konfliktu s Ruskem v nevýhodě. Vojáci napadené země se stáhli do obranných pozic, které se ruská armáda neustále snaží prolomit. Hypotetická porážka Ukrajinců je tak podle deníku Le Figaro opět na stole. Kyjev proto nyní na své spojence ze Západu apeluje, aby mu pomohli vydržet.
„Ukrajinci nám říkají: ‚Pomozte nám vydržet rok 2024 a v roce 2025 můžeme obnovit ofenzivu,‘“ sdělil listu francouzský úředník, který nedávno jednal s představiteli Ukrajiny.
Ty podle anonymního úředníka z francouzské výzbroje nejvíce zajímají pozemní systémy země–vzduch středního dosahu (SAMPT), jež Francie nasadila na obranu spojeneckého vzdušného prostoru v Rumunsku. „Víc než systém potřebují rakety,“ uznal však.
Ukrajina bude bez elektřiny a spustí se vlna uprchlíků. Sikorski kritizoval USA za otálení s pomocí
S tím jim ovšem Francie nemůže v současnosti příliš pomoci. Ačkoliv vláda na tamního výrobce MBDA tlačí, ten teď podle deníku nebude v krátkém časovém úseku rakety Aster 30 vůbec schopen dodávat, a to i přesto, že jsou potřeba i na francouzské operace.
Ačkoliv situace Ukrajiny nevypadá růžově, zdroj z francouzské armády se domnívá, že reálně je konflikt stále otevřený. Rozhodne podle něj to, kdo první provede mobilizaci, k níž se ale oba tábory přikročit zdráhají. Ukrajinská společnost vykazuje známky únavy z války, která se jí může zdát beznadějná, a to i přesto, že si uvědomuje, že je výsledek války životně důležitý, v Rusku by se zase Kreml podle tvrzení zdroje raději vyhnul nepopulárnímu rozhodnutí, jež by mohlo vzbudit vnitřní odpor.
Forbes v minulosti uvedl, že Rusko má zásobu tanků a bojových vozidel jen do půlky roku 2025. Ruský průmysl ročně vyrobí 500 až 600 tanků, ale ruská armáda za stejný časový úsek na Ukrajině ztratí více než tisíc tanků a k tomu i další dva tisíce bojových vozidel, připomíná agentura Unian.
Možná je to právě bilance ruské produkce a ztrát, na níž Kyjev zakládá svůj pozitivní výhled na příští rok. Vše však nejspíš stále závisí na pomoci USA, jež uvázla v Kongresu, protože Ukrajině jinak dle amerického generála Christophera Cavoliho hrozí, že bude za pár týdnů na frontě bilance dělostřeleckých granátů 10 ku 1 ve prospěch Ruska. „Strana, která nemůže opětovat palbu, nemůže vyhrát,“ prohlásil Cavoli.
Rusové na Krymu parkují tanky a systémy protivzdušné obrany v zemědělském podniku
Pomoci zlepšit situaci napadené země se snaží i česká muniční iniciativa. Prezident Petr Pavel tento týden uvedl, že Česko už identifikovalo více než milion kusů dělostřelecké munice v zemích mimo Evropské unie, jež by mohly být pro Ukrajinu zakoupeny. První dodávky by podle dřívějších informací mohl Kyjev dostat nejpozději v červnu.
Jednání o možném míru zatím nejsou na stole. Moskva opakovaně dává najevo, že si chce přinejmenším ponechat okupovaná ukrajinská území, což v pátek zopakoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. To je pro Ukrajinu nepřijatelné.