Článek
Místo a termín jednání zůstávají v utajení. Anonymní zdroj z EU pouze BBC potvrdil, že se schůzka uskuteční na starém kontinentu. Za osmadvacítku ji povede šéfka zahraniční služby Catherine Ashtonová, za Ukrajinu ministr zahraničí Andrij Deščycja a za USA a Rusko jeho protějšci John Kerry a Sergej Lavrov.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Mluvčí Ashtonové k tomu řekla, že „pokračují diplomatické snahy s cílem deeskalovat situaci na Ukrajině“.
Evropská unie také podle Reuters zřídila zvláštní podpůrnou skupinu pro Ukrajinu. Má pomoci Kyjevu se stabilizací ekonomiky a vyřešením politické krize. Podle ČTK skupinu desítek odborníků povede český eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Za úkol mají vypracování priorit, na něž se má vláda, která vzejde z květnových voleb, zaměřit.
Sbližování s EU
EU s Kyjevem už po pádu vlády Viktora Janukovyče podepsala první část asociační dohody. Zbývá ještě dohodnout a podepsat kapitoly o obchodu a investicích. Asociační dohoda je předstupněm pro vstup Ukrajiny do Evropské unie. Ne vždy ale nutně předpokládá začlenění do evropského bloku. [celá zpráva]
Západ a Ukrajina jsou s Ruskem ve sporu kvůli nové vládě v Kyjevě i následnému odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho přičlenění k Ruské federaci. Moskva legitimitu nové vládnoucí garnitury na Ukrajině neuznává a změnou mocenských poměrů vysvětluje anexi Krymu s většinou ruského obyvatelstva. Rusové na poloostrově byli podle ní Kyjevem ohrožováni.
Související témata
Rusko Ukrajinu varuje před sbližováním se s EU i Severoatlantickou alianci. Její představitelé včetně amerického prezidenta Baracka Obama ovšem vylučují možnost přijetí Kyjeva za člena NATO.