Hlavní obsah

Ukrajina přistoupila k EU, smlouvu schválily oba parlamenty

Kyjev/Štrasburk
Aktualizováno

Symbolickou souběžnou ratifikací v Evropském parlamentu a na půdě ukrajinské Nejvyšší rady v úterý formálně skončil proces přidružení Ukrajiny k Evropské unii. Ve čtyřistapadesátičlenné kyjevské sněmovně se pro ratifikaci vyslovilo 355 poslanců, ve štrasburském parlamentu pro ratifikaci zvedlo ruku 535 z 697 europoslanců.

Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ratifikační dokument podepsal přímo v parlamentu.

Článek

Prezident Petro Porošenko ve zdůvodnění návrhu označil asociační smlouvu za projev evropské solidarity. „Ukrajina nastupuje cestu pokroku,” prohlásil v emotivním projevu před hlasováním prezident, který ratifikační listinu přímo v sále sněmovny podepsal. Poslanci přivítali dnešní ratifikaci povstáním, bouřlivým potleskem a zpěvem ukrajinské hymny.

Podle ukrajinských médií si prezident a vláda mohou ve svém politickém programu odškrtnout strategickou položku, která loni v listopadu vyvolala politické bouře v zemi a způsobila pád proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Ten loni na poslední chvíli odmítl smlouvu o přidružení podepsat.

Asociační smlouva i po převratu prošla složitou cestou, když její politická část byla podepsána koncem letošního března, zatímco ekonomická část až v červnu po mimořádných prezidentských volbách.

Platit začne až v roce 2016

Klíčová pasáž smlouvy o přidružení, kterou je vytvoření zóny volného obchodu, ale vstoupí v platnost až počátkem roku 2016. Na odkladu se minulý pátek v Bruselu dohodl eurokomisař pro obchod Karel de Gucht s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem.

Šéf Evropské komise José Barroso v pondělním rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem oznámil, že dokument ratifikovaný dnes Evropským parlamentem bude nyní předmětem konzultací s jednotlivými členskými státy EU.

Související témata

Foto: Profimedia.cz

Kyjev

Putin se zavázal, že až do konce roku 2015 Rusko nezmění povahu svých obchodních vztahů s Ukrajinou. Moskva hrozila, že v případě zrušení celních bariér mezi Ukrajinou a EU zavede ochranná opatření svého vnitřního trhu.

Související články

Janukovyč chce podle Ashtonové do EU

Ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová ve čtvrtek prohlásila, že ukrajinský prezident Viktor Janukovyč asociační dohodu s Evropskou unií...

Výběr článků

Načítám