Článek
Vilnius a Evropská unie podezírají běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že řídí příliv migrantů, kteří nelegálně překračují litevské hranice. Činí tak podle nich v odvetě za unijní sankce a za to, že Litva poskytla azyl a podporu představitelům běloruské opozice. Litevské úřady už zadržely více než 4000 migrantů pocházejících převážně z Iráku, zatímco loni jich bylo jen 81.
Litva plánuje hraniční plot proti migrantům. Dobrý nápad, zní z Evropské komise
„Pomoc pomůže posílit ochranu litevských hranic před nelegálními migranty," uvedly ukrajinské úřady ke snímkům nakládání kotoučů drátu na kamion. Jde o první dodávku, další mají následovat v září.
Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba zdůraznil, že Litva čelí bezprecedentní migrační krizi. Zemi podle něj chybí ostnatý drát pro vybudování zábran, které by znemožnily migrantům přecházet hranice.
V úterý dal tomuto projektu zelenou litevský parlament. Náklady se odhadují přibližně na 152 milionů eur (asi 3,9 miliardy Kč).
Lukašenko narazil i u Lotyšska. Vyhlásilo nouzový stav a migranty mu vrací zpět
Agentura AFP připomněla, že Bělorusko je spojencem Ruska, nepřítele Ukrajiny, která doufá, že jednoho dne vstoupí do NATO a do Evropské unie podobně, jako to již učinila Litva. Běloruský režim nemilosrdně potlačit široké protestní hnutí proti Lukašenkovi, které vzniklo po loňských prezidentských volbách. Tisíce demonstrantů a opozičních aktivistů nechal režim uvěznit nebo je donutil emigrovat.