Článek
„Diskuse o stíhačkách je důležitá, ale v krátkodobém horizontu pro tuto protiofenzivu nebude vyřešena,“ řekl admirál nizozemského námořnictva Bauer britské rozhlasové stanici LBC.
„Výcvik těchto pilotů, školení techniků, stejně jako zajištění logistické organizace, která dokáže tato letadla udržet v chodu, nebudou k dispozici před koncem této protiofenzivy,“ řekl Bauer.
Dodal, že ukrajinské síly se můžou i bez stíhaček prosadit proti ruským okupantům, ale „bude to chtít čas“.
⚡️NATO military chief: Ukraine not to receive fighter jets before counteroffensive ends.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) July 4, 2023
Ukraine will not receive the jets until its ongoing counteroffensive is over, Lieutenant Admiral Rob Bauer, Chairman of the Military Committee of NATO, said on LBC on July 4. pic.twitter.com/aSfG192vj0
Řekl, že po znovudobytí dalšího území budou muset ukrajinské síly také přemístit systémy protivzdušné obrany k jeho ochraně. Ukrajinští vojáci mají ale podle něj oproti Rusům výhodu ve výcviku, morálce, motivaci a západní výzbroji.
Několik zemí se už zavázalo poskytnout Kyjevu letouny F-16 nebo nezbytný výcvik.
Patří k nim Velká Británie, Nizozemsko, Polsko, Dánsko, Švédsko, Belgie, Portugalsko, Francie a USA. Web Politico v květnu napsal, že první dodávka letadel se dá očekávat nejdříve letos na podzim.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si před několika dny postěžoval západním představitelům, že plán výcviku ukrajinských pilotů se zpožďuje.
Ukrajinský vrchní velitel Valerij Zalužnyj také nedávno listu The Washington Post řekl, že pokoušet se o protiofenzivu s nedostatkem pokročilých stíhaček je jako bojovat s „luky a šípy“.