Článek
„Včetně prostředků, které spravuje ukrajinská národní agentura pro otázky zajišťování, vyhledávání a řízení aktiv, jde o částku přesahující 70 miliard hřiven (asi 42,5 miliardy korun), uvedl Nemčinov podle Kommersantu.
Část zabavených prostředků stát poskytuje ukrajinské armádě a bezpečnostním složkám, ostatní vkládá do fondu státního majetku.
Letos v únoru Ukrajina zabavila ruskému miliardáři Michailu Šelkovovi továrnu na výrobu titanu Děmurinskij GOK (těsně před zahájením ruské invaze ji Šelkov podle Forbes formálně prodal ukrajinské občance za 3750 eur - 90 tisíc korun). Zadržela také aktiva Olega Děripasky a tří ruských bank, dále pak přes tři a půl tisíce nemovitostí určených k bydlení a téměř čtyři tisíce jiných nemovitých prostor.
Jak ve čtvrtek napsal ukrajinský zpravodajský web Fokus, ukrajinský soud bude poprvé rozhodovat také o konfiskaci běloruského majetku, konkrétně znárodnění majetku běloruského ministerstva obrany.
Podle Nemčinova probíhají konfiskace pomalu, protože ukrajinské úřady chtějí dodržet všechny zákonné procedury. Po skončení války mohou poškození napadnout zabavení majetku soudně.
Moskva zacílila na ukrajinského miliardáře Achmetova
Také Rusko zabavuje ukrajinská aktiva. Moskva například zkonfiskovala majetek ukrajinského miliardáře Rinata Achmetova.
Sám Achmetov pak loni podal na Rusko žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva s cílem vysoudit náhradu škody za zničený metalurgický kombinát Azovstal a Iljičův mariupolský metalurgický kombinát. Letos v dubnu ukrajinský oligarcha podal další žalobu kvůli škodám na jeho majetku v Doněcké a Luhanské oblasti Ukrajiny v letech 2014-2017.