Článek
Rozhodnutí zastavit přípravu k přidružení bylo podle vládního prohlášení schváleno s cílem "zajistit ukrajinskou národní bezpečnost a detailněji prozkoumat a propracovat soubor kroků, které bude zapotřebí realizovat pro obnovu ztracených objemů výroby a směrů obchodních a hospodářských vztahů s Ruskou federací a dalšími členy (postsovětského) Společenství nezávislých států".
Vláda pokládá za nutné "zformovat patřičnou úroveň vnitřního trhu", která by zajišťovala paritní vztahy mezi Ukrajinou a členskými státy Evropské unie.
Dohodu, před níž Ukrajinu opakovaně varovalo Rusko, měly obě strany podepsat koncem měsíce v litevském Vilniusu.
Janukovyč prý o smlouvu nestojí
V médiích se už před tím objevila zpráva o tom, že prezident Viktor Janukovyč o asociační smlouvu s EU ani nestojí. Česká televize s odvoláním na dva nejmenované, na sobě nezávislé zdroje uvedla, že Janukovyč v Kyjevě eurokomisaři pro rozšíření Štefanovi Fülemu sdělil, že na summitu ve Vilniusu dohodu o přidružení k Evropské unii nepodepíše. Tato informace ale oficiálně potvrzena nebyla.
Füleho prohlášení o výsledcích návštěvy v Kyjevě informaci o neochotě Janukovyče podepsat asociační smlouvu neobsahuje, ale ani ji výslovně nepopírá: „Odhodlání EU povýšit vztahy s Ukrajinou na novou úroveň, a otevřít tak nové možnosti pro ukrajinský národ, je pevné. Dveře pro tento kvalitativní skok kupředu jsou otevřené,” uvedl eurokomisař.
Z jeho prohlášení vyplývá, že EU očekávala na čtvrteční schůzi kyjevského parlamentu schválení tří zákonů, které jsou klíčem k podpisu asociační smlouvy – zákona o volbách, o prokuratuře a o léčbě odsouzených v zahraničí.“
Janukovyč původně dával najevo zájem o přidružení a spekuluje se o tom, že takto chce získat od EU více výhod.
Füle mezitím zrušil svoji cestu do Kyjeva, kde měl pobývat ve čtvrtek a v pátek.
Šest návrhů šlo pod stůl
Potřebný počet nejméně 226 hlasů nezískal v zákonodárném sboru ani jeden ze šesti předložených návrhů zákona umožňujícího odjezd vězněné Tymošenkové do zahraničí, konkrétně do Německa, kde se měla léčit.
Ve 450členném ukrajinském parlamentu má nejvíce poslanců – 187 – vládnoucí Strana regionů prezidenta Viktora Janukovyče.
Dvě mimořádné schůze věnované „zákonu o Tymošenkové" už předtím ukrajinský parlament bezvýsledně absolvoval. Nepodařilo se však přijít s kompromisním zněním.
Prezident Janukovyč navíc řekl, že umožnění léčby v zahraničí by nic neměnilo na trestu pro Tymošenkovou.
Opozice žádá vysvětlení a hrozí Janukovyčovi žalobou.