Hlavní obsah

Ukradli přes počítač emisní povolenky z Česka a prodali je, stráví až sedm let za mřížemi

Londýn

Tresty v délce tři až sedm let uložil v pátek soud ve Velké Británii čtyřem mužům, kteří se v lednu 2011 podíleli na krádeži emisních povolenek z českého registru OTE. Povolenky v tehdejší hodnotě pět miliónů liber (tehdy přes 140 miliónů Kč) prostřednictvím nastrčených firem v Polsku záhy prodali.

Foto: , Novinky

Ilustrační foto

Článek

Energetická společnost ČEZ zaznamenala v lednu 2011 při hackerském útoku na český registr obchodování s emisními povolenkami dvě neoprávněné transakce, při kterých zmizelo 700 000 povolenek.

Počítačová krádež tehdy přiměla Evropskou komisi dočasně zastavit obchodování s povolenkami ve všech 30 národních registrech pro emisní povolenky v Evropě.

Spolupráce mezi britskou agenturou pro boj se zločinem NCA a českou policií umožnila podle webu zjistit, že povolenky byly převedeny na dvě falešné firmy v Polsku, Segel Sp Zoo a Sp Zoo. Ty byly vytvořeny jen pro tuto počítačovou loupež a po ní hned prodaly zcizené povolenky oprávněnému dealerovi ještě předtím, než se na zmizení povolenek přišlo.

Zapojili se i policisté v Asii

Do vyšetřování přispěly i úřady v Číně, Hongkongu, Indii a Dubaji. Výsledkem bylo zatčení čtyř obyvatel v hrabstvích Lancashire a Yorkshire, kteří se podíleli na vytvoření falešných firem v Polsku. Byli obviněni z účasti na obchodování s kradeným zbožím, podvodu a praní špinavých peněz a nyní za to odsouzeni, informoval zpravodajský web The Register.

Třiapadesátiletý Hanif Patel dostal sedm let, dvaatřicetiletý Ruman Patel dva roky a osm měsíců a dvaapadesátiletý Mohammed Patel si má odsedět tři a půl roku stejně jako šedesátiletý Ayyub Ibrahim.

Trh s emisními povolenkami
Programem s emisními povolenkami se EU snaží snížit emise skleníkových plynů a přibrzdit změny klimatu.
Povolenky dostávají podniky od svých národních vlád, přebytek zdarma přidělených povolenek mohou firmy prodat, nebo si na trhu naopak mohou chybějící povolenky dokoupit.
Jedna povolenka představuje tunu oxidu uhličitého (CO2), kterou mohou podniky vypustit.

Výběr článků

Načítám