Hlavní obsah

Udělejme Grónsko opět skvělým, vzkázal Trump. Dánové mu nabízejí jednání o užší spolupráci v Arktidě

2:36
2:36

Poslechněte si tento článek

Dánsko chápe americké bezpečnostní obavy v Arktidě vzhledem k aktivitám Číny a Ruska, a proto nabízí USA dialog o užší spolupráci. Prohlásil to ve středu šéf dánské diplomacie Lars Lökke Rasmussen v reakci na zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten kvůli bezpečnosti USA opakovaně navrhuje získat od Dánska Grónsko a nevyloučil, že k tomu použije vojenský a ekonomický nátlak. Poslal tam také na návštěvu svého syna Donalda juniora.

Donald Trump mladší přiletěl do GrónskaVideo: Reuters

Článek

Rasmussen o Trumpových výrocích prohlásil, že je nechápe jako „zahraničněpolitickou krizi“. Dánská premiérka Mette Frederiksenová podle agentury Reuters pak uklidňovala situaci prohlášením, že si neumí představit, že by Trumpovy ambice vedly k americké vojenské intervenci v Grónsku.

Rozruch také vyvolal Trumpův syn Donald jr., který v úterý do Grónska přicestoval. K cestě využil soukromý letoun svého otce Trump Force One a místním obyvatelům dokonce tlumočil jeho vzkaz, že jeho otec, který krátce po synově přistání vyjádřil přání „udělat Grónsko opět skvělým“, je všechny pozdravuje. Jde o parafrázi známého Trumpova hesla „Udělejme Ameriku opět skvělou“. Trump junior zároveň zdůraznil, že je na ostrově jen jako turista.

Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Zvolený americký prezident Donald Trump na tisové konferenci ve své rezidenci Mar-a-Lago na Floridě, kde znovu zopakoval své záměry ohledně Grónska.

Zvolený prezident Trump není prvním představitelem USA, který má na Grónsko zálusk. Podobné úvahy měla americká vláda v 70. letech 19. století. Odkoupení Grónska od Dánska navrhovali Američané také po druhé světové válce.

Grónsko s 57 000 obyvateli bylo do roku 1953 dánskou kolonií. Nyní je součástí Dánského království a v roce 2009 získalo rozsáhlou autonomii včetně práva na vyhlášení nezávislosti.

FOTO: Trump Junior vyrazil obhlédnout Grónsko, o které má jeho otec zájem

Svět

Dánsko je členem Evropské unie, ale Grónsko nikoliv, protože v roce 1985 vystoupilo z Evropského hospodářského společenství, předchůdce EU. S Unií je ale přes Dánsko velmi úzce provázáno.

Hnutí za samostatnost v Grónsku ale v posledních letech sílí. Nezávislost podporuje také grónský premiér Múte Egede, který je nyní v Kodani a má na programu mimo jiné setkání s dánským králem Frederikem X.

Přestaňte hrozit útokem na území EU, varoval Trumpa francouzský ministr kvůli Grónsku

Evropa

Výběr článků

Načítám