Článek
Rasmussen o Trumpových výrocích prohlásil, že je nechápe jako „zahraničněpolitickou krizi“. Dánská premiérka Mette Frederiksenová podle agentury Reuters pak uklidňovala situaci prohlášením, že si neumí představit, že by Trumpovy ambice vedly k americké vojenské intervenci v Grónsku.
Rozruch také vyvolal Trumpův syn Donald jr., který v úterý do Grónska přicestoval. K cestě využil soukromý letoun svého otce Trump Force One a místním obyvatelům dokonce tlumočil jeho vzkaz, že jeho otec, který krátce po synově přistání vyjádřil přání „udělat Grónsko opět skvělým“, je všechny pozdravuje. Jde o parafrázi známého Trumpova hesla „Udělejme Ameriku opět skvělou“. Trump junior zároveň zdůraznil, že je na ostrově jen jako turista.
Zvolený prezident Trump není prvním představitelem USA, který má na Grónsko zálusk. Podobné úvahy měla americká vláda v 70. letech 19. století. Odkoupení Grónska od Dánska navrhovali Američané také po druhé světové válce.
Grónsko s 57 000 obyvateli bylo do roku 1953 dánskou kolonií. Nyní je součástí Dánského království a v roce 2009 získalo rozsáhlou autonomii včetně práva na vyhlášení nezávislosti.
FOTO: Trump Junior vyrazil obhlédnout Grónsko, o které má jeho otec zájem
Dánsko je členem Evropské unie, ale Grónsko nikoliv, protože v roce 1985 vystoupilo z Evropského hospodářského společenství, předchůdce EU. S Unií je ale přes Dánsko velmi úzce provázáno.
Hnutí za samostatnost v Grónsku ale v posledních letech sílí. Nezávislost podporuje také grónský premiér Múte Egede, který je nyní v Kodani a má na programu mimo jiné setkání s dánským králem Frederikem X.