Článek
"Vadí vám nepravosti ze strany zemí střední a východní Evropy? Nebo jste ztratili vaše zaměstnání kvůli nějakému Polákovi, Bulharovi, Rumunovi či jinému státnímu příslušníkovi ze zemí střední a východní Evropy? Vyslechneme vás," uvedla podle AFP strana PVV na serveru, který otevřela minulý týden. Slíbila, že stížnosti předá vládě k projednání.
"Zaměřit se na skupiny lidí žijící v Nizozemsku je jasně diskriminační a ponižující cíl. Vyzýváme nizozemskou společnost a její politické představitele, aby se distancovali od této politováníhodné iniciativy," uvedli ambasadoři v otevřeném dopisu. Kromě ČR a Slovenska se k němu připojily Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko, Slovinsko, Estonsko, Lotyšsko a Litva.
Na Brusel kašle
Nizozemské politické strany podle AFP vyzvaly premiéra Marka Rutteho, aby se k iniciativě krajní pravice vyjádřil, ale šéf kabinetu je nevyslyšel. Jedná se podle něj o server jedné politické strany, nikoli vlády. "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," řekl v pondělí premiér.
Strana PVV zajišťuje pravicovému menšinovému kabinetu většinu hlasů v parlamentu, kde má tato silně euroskeptická a nacionalistická formace 24 ze 150 poslaneckých křesel.
Nový server PVV odsoudila Evropská komise. "Kašlu na Brusel," reagoval Wilders. "Máme již 32 000 oznámení," tvrdil den po spuštění serveru.