Hlavní obsah

U Řecka bych se dal na modlení, řekl guvernér ČNB

Praha

Guvernér České národní banky Miroslav Singer v neděli v České televizi tvrdě zkritizoval způsob řešení řecké krize. Podle něj se peníze nalité do Řecka promrhaly. Řešení krize nevidí.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Guvernér ČNB Miroslav Singer

Článek

„Ten dluh nemůžou zaplatit, to má pan ministr financí (Babiš) pravdu, ale ten problém je už politický, ale nejen v Řecku, ale i pro ty, kdo to má zaplatit. Nedovedu odhadnout, jak to politicky skončí,” řekl guvernér a dodal: „V případě Řecka bych se skoro dal na modlení. Celá historie je pro mne ukázkou, jak se nemá řešit krize.“

„To, o co přišli věřitelé, to, co bylo odepsáno, je u 11,5 miliónové populace suma, která se rovná zhruba našim čtyřem státním rozpočtů. A ta pomoc, která byla dávána postupně, je promrhaná. Stojíme dál v situaci, kdy je potřeba Řecko řešit,“ řekl guvernér.

Zmínil, že problém je v tom, kdo všechno řešení ovlivňuje. Není to jen populace bankrotující země a věřitelé, ale i populace v dalších zemí EU. „Latinskoamerickou krizi řešili náměstci (ministra financí) Francie, Německa, Británie a USA a jediný problém byl, jak přesvědčit národy Mexika a (dalších latinskoamerických zemí)“, řekl Singer a dodal, oč složitější je to v EU: „Tady máme ještě tu další část, že řešení musí být přijaté pro finského, německého a dalšího poplatníka. Nese to neuvěřitelné náklady.“

Uvedl také, jaké řešení by zvolil: „Mě by bylo blízké, kdyby se na začátku ty prostředky, které byly vynaložené, kdyby se všechny použily v roce 2008 na odepsání dluhů a byl by pokoj. Dostali by to za to, že by si srovnali rozpočet. Dobré řešení bylo promrháno, minimálně byly promrhány peníze na špatné řešení.“

Singer dodal, že se ale odchodu Řecka neobává, protože většinou ten slabší má zájem v podobných uniích zůstat. Zmínil, že Řecko vlastně už zbankrotovalo a stejně v EU zůstává.

Výběr článků

Načítám