Článek
Zákaz byl účinný. Byl to „velmi tichý a klidný“ víkend,“ řekla Eva-Maria Wenterová, která pracuje na čerpací stanici u dálničního sjezdu Zirl-Ost, který využívají řidiči pro alternativní cestu ve směru na Natters. „Není to tak dobré pro naše podnikání, ale je to lepší pro naše vesnice,“ dodala.
Na výjezdu Nösslach z brennerské dálnice bylo v sobotu do čtyř hodin do odpoledne vráceno kolem 350 aut, řekl zástupce vedoucího tyrolské dopravního oddělení Günther Salzmann. „Všichni jeli směrem na Německo a chtěli se buď vyhnout placení mýtného, nebo silnému provozu,“ řekl. Většina řidičů zatím zareagovala rozumně.
Místní zákaz vítají
Dopravní zatížení v okolí dálnice Brennerským průsmykem neúměrně narostla, stěžují si obyvatelé z okolních vesnic. „Po celé dny nebylo možné s dítětem přejít přes silnici,“ popisuje Alexandra Virabisiová, obyvatelka obce Kematen. Zákaz využívat alternativní trasy přivítala.
„Jako matka dvou dětí - sedmiletého a čtyřletého - mám za to, že každý, kdo chce cestovat ze severu na jih, musí počítat s tím, že se na trase může dostat do dopravní zácpy. Sjíždět kvůli tomu z dálnice a využívat okolních cest je nesnesitelné. Automobilové zatížení našeho okolí je na maximu,“ uvedla.
Kritika z Bavorska
Sjezd z dálnice byl povolen pouze místním obyvatelům a turistům, jejichž cíl cesty končil v dané oblasti. Spolková země Tyrolsko chce tímto opatřením v nejrušnějším období letní sezony zabránit dopravnímu přetížení obcí a také tomu, že se někteří snaží vyhnout placení dálničního mýta.
Opatření ostře kritizuje spolková země Bavorsko. Její premiér Markus Söder (CSU) tvrdí, že Tyrolsko porušilo „zásadu volného pohybu v EU“. Evropské právo podle jeho slov takové porušení legislativy zakazuje.