Článek
O případném vycestování Tymošenkové, která si v Charkově odpykává sedm let vězení za překročení pravomocí, se podle ukrajinského serveru spekuluje už dlouho. Politička je hospitalizována v charkovské nemocnici s nemocnou páteří, léčení v Německu jí několikrát navrhovali polský exprezident Aleksander Kwaśniewski nebo bývalý předseda Evropského parlamentu Pat Cox.
Podle některých ukrajinských médií vyslovila ukrajinská oficiální místa souhlas s takovým scénářem letos na jaře, píše Glavred. Tymošenková prý souhlasí až nyní.
"Jako země, které by Juliji Tymošenkovou mohly přijmout, se uvádí Česko, kde se nyní nachází její manžel Oleksandr, nebo Německo, což je pravděpodobnější," uvedl server.
Hrozí jí další stíhání
Tymošenková byla v říjnu 2011 odsouzena k sedmi letům vězení za zneužití pravomocí při vyjednávání plynového kontraktu s Ruskem. Premiérka měla podle ukrajinských úřadů zemi záměrně poškodit souhlasem s nevýhodnými cenami plynu.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v dubnu ale konstatoval, že odsouzení Tymošenkové bylo politicky motivované.
Na Ukrajině jí však hrozí ještě další soudy. Obvinění se týkají údajného zneužití peněz z veřejných zdrojů a daňových úniků.
Julia Tymošenková byla jednou z tváří oranžové revoluce, která dočasně vedla ke změně orientace země na Západ. Po sporech mezi prozápadním Viktorem Juščenkem se spojenectví rozpadlo. V současné době vládne Ukrajině promoskevský prezident Viktor Janukovyč, kterého od moci odstavila právě oranžová revoluce.