Článek
V novém parlamentu má přitom jeho prozápadní seskupení Naše Ukrajina a Volební blok Julije Tymošenkové většinu.
Tymošenková ke zvolení potřebovala podporu 226 poslanců většinové tzv. oranžové koalice. Dostala ale jen 225 hlasů. Podle elektronického hlasovacího systému Tymošenkovou nepodpořili dva poslanci seskupení Naše Ukrajina.
Předseda parlamentu Arsenij Jaceňuk (Naše Ukrajina) oznámil, že dva poslanci nestihli hlasovat. Následně vyhlásil v jednání parlamentu přestávku. Zatím podle agentur není jasné, jak bude nyní formování nové vlády pokračovat.
Tymošenková a Juščenko byli v roce 2004 hlavními postavami takzvané oranžové revoluce, jež Juščenka katapultovala k moci. Tymošenková se pak v roce 2005 na několik měsíců stala předsedkyní vlády. S prezidentem se však rozhádala a ten ji z premiérské funkce odvolal.
Prozápadní koalice proti premiéru Janukovičovi
Před předčasnými zářijovými volbami se oba rivalové smířili a slíbili si, že po volbách uzavřou koalici jen mezi sebou navzájem. V novém parlamentu mají prozápadní seskupení Tymošenkové a Juščenka těsnou většinu.
Slib, že se nepřidají k dosavadnímu premiérovi Viktoru Janukovyčovi, jehož Strana regionů volby vyhrála a je se 175 poslanci nejsilnějším seskupením v novém parlamentu, zatím dodržují.