Článek
Osvobození Tymošenkové umožnilo rozhodnutí kyjevského parlamentu, který změnil trestní kvalifikaci údajného překročení pravomocí, za něž byla v roce 2011 odsouzena k sedmi letům vězení. Před nemocnicí na 53letou Tymošenkovou čekaly davy jejích příznivců. Na dotaz novinářů, co plánuje do budoucnosti, odpověděla: "Budu kandidovat na prezidentku."
Tymošenková proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce. Počátkem roku 2005 se stala premiérkou, ale v září 2005 ji tehdejší prezident Viktor Juščenko kvůli údajnému nedostatku "týmového ducha" odvolal. Do čela vlády usedla podruhé v prosinci 2007, v úřadě skončila v březnu 2010. Začátkem roku 2010 svedla boj o prezidentské křeslo s Viktorem Janukovyčem a těsně prohrála.
Marně chtěla do Berlína
Tymošenkovou poslal soud na sedm let do vězení v říjnu 2011 za údajné překročení pravomocí při podpisu smlouvy o dovozu ruského zemního plynu v roce 2009. Trest Tymošenková nastoupila v prosinci 2011 v charkovské Kačanivské věznici.
Od května 2012 byla vůdkyně ukrajinské opozice hospitalizována v charkovské železniční nemocnici kvůli onemocnění páteře. Dlouho se bezvýsledně snažila o převoz na odbornou neurologickou kliniku v Berlíně.
K nástupu Tymošenkové dochází ve chvíli, kdy se ukrajinský prezident Viktor Janukovyč a několik jeho politických přívrženců během soboty pokusilo odletět ze země z letiště v Doněcku na východě země. Hraniční policie jim v tom však podle agentury Interfax zabránila.