Článek
Podle listu Tiroler Tageszeitung došlo k incidentu ve čtvrtek v podvečer. Mladík vystoupal na skokanskou věž, jejíž horní platforma je ve výšce 27 metrů. Ta je určena pouze profesionálním sportovcům, zatímco veřejnosti je přístupný jen můstek ve výšce deseti metrů.
Nizozemec se po něm rozběhl a skočil salto vpřed. Během pádu se ale vychýlil z osy a na hladinu dopadl stranou hlavy.
Nicht mehr aufgetaucht: Urlauber nach Sprung vom 10-Meter-Turm reanimiert. Der 22-jährige Niederländer wurde anschließend in die Innsbrucker Klink geflogen. https://t.co/GiTWokmWQ5 pic.twitter.com/G5lC2eJM31
— Kronen Zeitung (@krone_at) August 30, 2024
Pozorní návštěvníci areálu zaregistrovali, že tělo muže zůstalo pod vodou v místě, kde je hloubka sedm metrů. Okamžitě zalarmovali plavčíky, kteří skokana vytáhli z bazénu a oživovali jej.
Vrtulník záchranné služby přepravil bezvládného pacienta do nemocnice v Innsbrucku, kde muž v kritickém stavu stále bojuje o život.
Podobný případ se podle deníku Bild odehrál před třemi týdny v Brémách. Třiadvacetiletý muž tam skočil rovněž z výšky deseti metrů, přičemž na vodu narazil hrudníkem. Také on skončil v nemocnici, kde se jeho stav dramaticky zhoršil, načež zemřel na poranění vnitřních orgánů.
Dem Niederländer misslang der Sprung und er schlug seitlich mit dem Kopf auf der Wasseroberfläche auf. Gäste und der Bademeister bargen ihn. https://t.co/ttYy1dS8jo
— Die Presse (@DiePressecom) August 30, 2024
Odborníci podle listu upozorňují, že při skoku z jednoho metru dopadá skokan do vody rychlostí asi 16 kilometrů za hodinu, zatímco ze tří metrů je to 28 km/h, z pěti metrů 35 km/h a z deseti metrů už 50 km/h.
Sportovní lékař a úrazový chirurg Matthias Manke přirovnal dopad lidského těla do vody k situaci, kdy řidič auta není připoután bezpečnostními pásy a náraz jej vymrští na volant. „Dochází ke zraněním na hrudi a zlomeninám žeber. Tyto fraktury mohou přímo poškodit plíce i další životně důležité orgány, včetně srdce,“ varoval Manke.