Hlavní obsah

Turečtí úředníci vezli migranty přímo na hranici a řekli jim, kde přejít, zjistila BBC

Athény

Turecko minulý týden oznámilo, že nebude bránit migrantům v cestě do Evropy, jak se zavázalo v dohodě s EU. Víkendová reportáž BBC ale ukazuje, že Ankara zašla ještě dál. Reportér Jonah Fisher mluvil s afghánskými utečenci, kteří mu řekli, že je k hranicím odvezly turecké úřady.

Foto: Emrah Gurel, ČTK/AP

Migranti jdou po kolejích k řecké hranici u Pazarakule

Článek

Reportér BBC projížděl v noci po silnici vedoucí podél pozemní hranice Turecka s Řeckem. Zatímco uzavřené hraniční přechody jsou pečlivě střežené a je na nich nasazená armáda, dlouhé úseky hranice jsou hlídány méně a lze je překročit.

Jonah Fisher oslovil několik skupin migrantů, kteří šli po silnici. Jednu tvořili Afghánci. Jeden z nich vypověděl: „Dostali jsme se na hranici v autobusu. Úředníci (myšleno turečtí) nás odvezli k hranici a řekli, abychom přešli. Přestřihli jsme ostnatý drát a prošli.“

Foto: Alexandros Avramidis, Reuters

Migranti v Řecku poté, co je zastavila řecká policie.

Jejich výpověď jasně ukazuje, že Turecko zašlo mnohem dál, než hrozilo. Spojenec v NATO, který bez mandátu Rady bezpečnosti OSN vede operace na území Sýrie, nejen porušil dohodu s EU, že bude bránit migrantům v cestě do sedmadvacítky, ale v cestě do EU jim dokonce aktivně pomáhá. V Turecku je aktuálně asi 3,7 milionu uprchlíků ze Sýrie a chtějí se tam dostat další kvůli ofenzivě vládních vojsk v syrském Idlibu, který je pod kontrolou vzbouřenců, jejichž část patří k radikálům ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám napojené na al-Káidu.

Jděte, přechod je volný, říkají migrantům turecké hlídky na hranicích s Řeckem

Evropa

I ekonomičtí migranti

Fisher mluvil ještě z dalšími migranty, přičemž u jedné skupiny bylo jasné, že nejde o lidi utíkající před válkou. Člen další skupiny mu řekl: „Jsem z Guineje Conakry.“ Na dotaz, kdy přešel, odpověděl: „Jsou to dvě hodiny.“ Reportér se ho ještě zeptal, proč se rozhodl přijít z Turecka do Řecka. „Chceme do Německa, nechceme zůstat tady v Řecku. Chceme i s našimi rodinami vést lepší život. Proto jsme přešli hranici.“

SPECIÁL: Turecká invaze v Sýrii

Speciály

Reportér se pokoušel mluvit ještě s jednou skupinou, kterou tvořili Iráčané nebo Syřané. V tu chvíli ale přijela neoznačená dodávka a naložila je. Její osazenstvo si zakrývalo obličeje a odmítalo říci více, než že je veze na policejní stanici. Zdůvodňovalo to tím, že mezi nimi není důstojník, který by mohl mluvit. Řecký ministr obrany Nikos Panagiotopulos v neděli na dotaz, proč nebylo vozidlo označené, neodpověděl, řekl jen: „Podle mého je normální, že země střeží a chrání své hranice. To je vše, co nyní říkám.“

Foto: Alexandros Avramidis, Reuters

Řecký ministr obrany Nikos Panagiotopulos u hranice s Tureckem

Řecko kvůli vlně migrantů z Turecka uzavřelo své hranice a oznámilo, že dále nebude udělovat azyl.

Řecko žádá od EU rychlou pomoc na hranicích, bude vracet migranty

Blízký a Střední východ

Podle OSN se u přechodu Pazarkule shromáždilo asi 13 000 migrantů.

Související témata:

Výběr článků

Načítám