Článek
Turecko se nedávno dohodlo na společném odstraňování min v Černém moři s Bulharskem a Rumunskem. Vojenské lodě zemí mimo region odmítalo přes Bosporu pustit s tím, že by tak porušilo mezinárodní pakt z roku 1936. Takto minulý týden Ankara vysvětlovala, proč nepustí přes Bospor dvě minolovky, jejichž poskytnutí Ukrajině už v prosinci oznámila Británie. Londýn přitom už loni na podzim Rumunsku prodal dvě jiné minolovky.
Zatím se podle Newsweeku k mezinárodní operaci na odstraňování min v Černém moři přidá právě Británie, druhou novou zemí má být Norsko, které kromě pomoci s odminováním poskytne Ukrajině několik menších útočných člunů, napsal rumunský web.
Turecko nepustí do Černého moře minolovky, které darovali Kyjevu Britové
Modernizaci a dodávku nových stíhaček F-16, kterou Turecko dlouho vyhlíží, musí teprve schválit americký Kongres. Z článku magazínu Newsweek vyplývá, že rozhodnutí dosud nepadlo, ale že Ankara za vstřícný krok „očekává pozitivní a konkrétní kroky“, pokud jde o dodávku zmíněných letounů.
V aktuálním oznámení o odminovací operaci se tak uvádí, že „iniciativa zůstává otevřena společným akcím a účasti akčních sil“ jiných členských států NATO nacházejícím se mimo oblast Černého moře, podotkl Newsweek. Dohoda mezi Tureckem, Bulharskem a Rumunskem má být podepsána tento týden v Istanbulu. Mise má být podle webu zahájena krátce po podpisu smlouvy.