Článek
„Tady bychom mohli hrál roli zprostředkovatele. Probrali jsme to s oběma zeměmi,“ řekl Erdogan na istanbulském letišti před cestou na summit G20 do Buenos Aires. Erdogan podle listu Hürriet ve středu hovořil telefonicky jak s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, tak s jeho ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem. Mluvil i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
„Jak Putin tak Porošenko v rozhovorech vyjádřili své požadavky. Sdělíme (ukrajinské) požadavky Putinovi na naší schůzce v Argentině, řekl Erdogan. Nijak nekomentoval ukrajinské přání, aby Turecko v odvetu uzavřelo Bospor pro ruské válečné lodě.
„Jsem přesvědčen, že světové společenství přece jen přijme rozhodnutí a uzná, že došlo k agresi proti ukrajinskému státu,” uvedl admirál Ihor Vorončenko na kyjevské konferenci o námořní bezpečnosti, „v této souvislosti a v souvislosti s ustanoveními úmluvy z Montreux se budeme snažit žádat o uzavření úžiny Bospor v Turecku.”
Erdogan míní rusko-ukrajinskou krizi probrat i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se kterým ale bude jednat jen neformálně, i když původně měla být schůzka oficiální. Erdogan skutečně může sehrát v případu roli mediátora, protože Donald Trump naplánovanou schůzku s ruským prezidentem zrušil, jelikož Rusko nepropustilo zadržené námořníky.
Turecko si nepřeje žádnou další eskalaci v Černém moři, dodal list a zmínil, že Ankara má dobré vztahy s Moskvou. Nakoupila ruský protiletadlový systém S-400 a obě země spolupracují při řešení války v Sýrii.
Dobré vztahy však panují i mezi Ukrajinou a Tureckem. Erdogan v roce 2016 řekl Porošenkovi, že neuzná ruskou anexi Krymu a označil ji za okupaci. Loni to zopakoval turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu.