Článek
Předseda prokurdské strany podle ní svými výroky propagoval teroristické hnutí, když podpořil zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK) a jejího vězněného vůdce Abdullaha Öcalana.
Stíhání Demirtaşe a dalšího poslance z HDP Sirriho Öndera umožnilo květnové schválení nových pravidel pro imunitu zákonodárců, což prosadila vláda. [celá zpráva]
Vězení za tři roky starý projev
Demirtaş inkriminované projevy pronesl v roce 2013, tedy v době, kdy ještě probíhaly mírové rozhovory mezi vládou a bojovníky PKK. Ty ztroskotaly před rokem. Od té doby turecká armáda intenzivně zasahuje proti bojovníkům PKK na jihovýchodě země.
Vláda i prezident Recep Tayyip Erdogan označují HDP za politické křídlo PKK, což ale opoziční strana odmítá. Prokurdské poslance zástupci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) obviňují z podpory terorismu, za niž považují například i to, když zákonodárci na půdě parlamentu kritizují armádní ofenzivu proti kurdským povstalcům.
Pokud budou desítky obvinění vůči mně prokázány, slibuji, že se vrátím do Turecka a odpykám si nejtěžší trest
Ve čtvrtek turecká policie provedla razii v istanbulském sídle HDP, kde zabavila mimo jiné počítačové disky a laptopy.
Gülen volá po mezinárodním vyšetřování
Islámský duchovní Fethullah Gülen, který žije v americkém exilu a je tureckým prezidentem Erdoganem obviňován ze zorganizování nedávného pokusu o puč, vyzval k zřízení nezávislého mezinárodního vyšetřovacího výboru.
Gülen v textu pro francouzský list Le Monde rovněž přislíbil, že pokud se obvinění vůči němu ukážou jako odůvodněná, sám se vrátí do své rodné země a bude čelit spravedlnosti.
"Pokud budou desítky obvinění vůči mně prokázány, slibuji, že se vrátím do Turecka a odpykám si nejtěžší trest," uvedl Gülen, který veškerá tvrzení o jakékoli své roli v převratu odmítá.