Článek
Prokuratura vydala celkem 13 zatykačů na novináře a členy vedení deníku Cumhuriyet, který zůstal v zemi jako jeden z mála opozičních listů. Mnohá opoziční média kritická vůči vládě prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana úřady již dříve převzaly či jejich novináře pozatýkaly.
Mezi nově zatčenými je i šéfredaktor deníku Cumhuriyet Murat Sabuncu či předseda správní rady Akin Atalay. Police v pondělí rovněž provedla domovní prohlídky u 12 zadržených a zabavila jim počítače.
V noci na pondělí prohledala policie i dům bývalého šéfredaktora listu Cumhuriyet Cana Dündara, který nyní žije v exilu v Německu a který již byl v nepřítomnosti odsouzen za vyzrazení státního tajemství k pěti letům vězení. Spolu s ním byl odsouzen i vedoucí redakce deníku Cumhuriyet v hlavním městě Ankaře Erdem Gül. Oba dostali tresty za zveřejnění fotografií a videa z ledna 2014 s vozy s nákladem tureckých zbraní určených syrským povstalcům.
List Cumhuriyet (v překladu Republika) patří ke dvaceti největším deníkům v Turecku, jeho denní náklad činí asi 50 000 kusů. Založen byl v roce 1924.
Sto tisíc lidí propustili z práce
Turecký režim od poloviny července, kdy se skupina armády neúspěšně pokusila v Turecku o převrat, provádí rozsáhlé čistky nejen ve státní správě. Jejich cílem jsou i jen domnělí příznivci duchovního Gülena, jehož vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat, ale také kurdští veřejní činitelé. Od července úřady propustily z práce na 100 000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů; na 32 000 lidí skončilo ve vězení.
Tažení vůči svým kritikům zintenzivnila turecká vláda po pokusu o puč i v médiích. Podle nezávislé organizace P24 bylo od července na základě zvláštního dekretu uzavřeno 168 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo minimálně předběžně zadrženo, ve vězení zůstává přes sto žurnalistů. Tisíce novinářů přišly o práci. Neupřesněnému počtu novinářů podle agentury DPA úřady zneplatnily cestovní pasy, takže nemohou vycestovat do zahraničí.