Článek
„Iniciativa vedená Ankarou, která si klade za cíl zneškodnit miny unášené do konkrétní oblasti, je první velkou společnou akcí černomořských zemí od února 2022, kdy Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu,“ uvedla agentura Bloomberg. „Ankara, Sofia a Bukuruešť podepsaly dohodu o společném boji proti námořním minám v Černém moři letos v lednu.“ doplnila.
Ukrajina je klíčovým producentem obilí, ale ruská vojenská agrese ohrozila bezpečnou plavbu lodí v Černém moři. Rusko po začátku invaze zablokovalo plavební trasy, po nichž Ukrajina vyvážela potraviny zejména do chudších zemí světa.
Kyjev ještě v prvním roce války export po moři částečně obnovil díky obilné dohodě zprostředkované Tureckem a OSN, Moskva však loni její platnost neprodloužila.
Světové ceny potravin pokračují v růstu
Ukrajina mezitím zřídila vlastní dočasný koridor, jenž vede podél pobřeží a dál do rumunských teritoriálních vod a do Turecka. To podpořilo export, nicméně trasa kvůli ruským útokům zůstává riskantní.
Kyjev podle Bloombergu uvedl, že od zprovoznění námořního koridoru loni v srpnu vyvezla Ukrajina na 37,4 milionu tun zemědělských produktů. Lodě vyplouvaly z přístavů Oděsa, Čornomorsk a Pivdennyi.