Článek
Komise uvedla, že hlasy ještě nejsou všechny sečteny, ale na výsledku už se nic nezmění. K volbám přišlo 84 procent voličů. To je o tři procentní body méně než v prvním kole.
Erdogan se za vítěze označil v projevu ke svým příznivcům před sídlem strany v Istanbulu. Poděkoval voličům. „Jediný vítězem je Turecko. Sbohem, Kemale,“ řekl.
K dalším pěti letům ve funkci devětašedesátiletému politikovi už pogratulovali některé hlavy států, například maďarský premiér Viktor Orbán nebo katarský emír Tamin bin Hamad Sání. O něco později i ruský prezident Vladimir Putin nebo francouzský prezident Emmanuel Macron.
Opoziční kandidát Kiliçdaroglu ve své řeči uvedl, že volby nebyly fér. Přímo porážku neuznal. Řekl, že volby ukázaly, že lidé si nepřejí autoritářskou vládu. Dodal, že bude v boji pokračovat.
Zveřejňování výsledků na webu turecké volební rady mělo výpadky a komise zveřejnila výsledek při sečtení 55 procent hlasů a posléze až ten konečný.
Velká účast
„Naši občané ukazují velký zájem o volby ve druhém kole… doteď probíhá vše bez problémů,“ řekl dopoledne novinářům podle serveru Duvar předseda ústřední volební komise Ahmet Yener. Dodal, že výsledky očekává dříve než před dvěma týdny.
Erdogan volil s manželkou v Istanbulu, Kiliçdaroglu v Ankaře. „Abychom se zbavili tyranského režimu a nastolili skutečnou demokracii, apeluji na všechny občany, aby šli k volbám. Tyto volby se konají za obtížných podmínek kvůli pokusům o podvod, ale věřím, že občané jsou svobodní a ochotní jít volit,“ řekl Erdoganův rival po hlasování.
Recep, silný muž
Když se Recep Tayyip Erdogan (69), šéf strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), stal v roce 2003 premiérem, byl považován za islamistického demokrata.
Právě za něj zahájilo Turecko v roce 2005 vstupní rozhovory s EU, které ale zamrzly kvůli Erdoganovu sílícímu autoritářství, omezení svobody slova i represím proti oponentům.
Jeho vláda – už v prezidentském systému – ještě přitvrdila po pokusu části armády o puč v roce 2016, po němž skončily ve vězení desítky tisíc lidí a přes sto tisíc státních zaměstnanců, včetně soudců či učitelů, přišlo o práci.
Opozice i lidskoprávní organizace zazlívají Erdoganovi, že kritiky odstraňuje právě obviněním z vazeb na PKK či na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož Erdogan dlouhodobě viní ze snahy ho svrhnout. To využil i v kampani.
Někteří Turci přišli hlasovat i se svými domácími mazlíčky, podle agentury Bianet například s kočkami či psy. Na sociálních sítích vyvolalo také pozornost video z volební místnosti v Istanbulu, kam přišla žena volit i se svou ovcí.
Klíčová bude účast voličů, kteří v prvním kole k urnám nepřišli, což bylo asi osm milionů lidí. Účast v prvním kole byla jako tradičně vysoká, asi 87 procent.
Turecký Gándhí
Kemal Kiliçdaroglu (74) je lídrem největší opoziční strany, sociálnědemokratické Lidové republikánské strany (CHP), kterou založil v roce 1923 první turecký prezident Mustaf Kemal Atatürk.
Pro skromný, až asketický styl vystupování si vysloužil přezdívku turecký Gándhí či Gándhí Kemal.
Kromě dalších pěti stran opoziční koalice Národní aliance mu vyjádřila podporu i druhá největší opoziční formace, prokurdská Lidová demokratická strana (HDP, která ale šla do parlamentních voleb pod hlavičkou jiné strany kvůli obavám, že ji ústavní soud zakáže.
Před druhým kolem prezidentské volby ho podpořily i dvě menší nacionalistické strany.
Slibuje obnovit svobodu slova i nezávislost státních institucí, včetně centrální banky.