Článek
Poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak ale krátce nato na Twitteru napsal, že se nic nemění a Ukrajina trvá na osvobození celého území včetně Krymu.
„Pokud se nám podaří dosáhnout našich strategických cílů na bojišti a až budeme na administrativní hranici s Krymem, budeme ochotni zahájit diplomatickou kapitolu a jednat o této otázce,“ sdělil Sybiha deníku Financial Times.
„Neznamená to ale, že vylučujeme osvobození (Krymu) naší armádou,“ dodal vzápětí diplomat.
About basics. The basis for real negotiations with RF is the complete withdrawal of Russian armed groups beyond the internationally recognized borders of Ukraine in 1991. Including #Crimea. There is no question of any territorial concessions or bargaining of our sovereign rights.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) April 6, 2023
Podoljak se ale na Twitteru vyjádřil jinak. „Základem pro skutečné jednání s Ruskou federací je úplné stažení ruských ozbrojených sil za mezinárodně uznané hranice Ukrajiny v roce 1991. Včetně Krymu. O žádných územních ústupcích nebo vyjednávání o našich suverénních právech nemůže být řeč.“
Zelenskyj od počátku mluví o osvobození celé země
V minulosti Kyjev podmiňoval jakákoliv jednání s Moskvou stažením ruských sil ze všech okupovaných území včetně Krymu. Jedná se tedy o posun výchozího postoje pro případná vyjednávání o příměří či míru.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulosti několikrát zdůraznil, že cílem Kyjeva je obnovit kontrolu nad celým územím Ukrajiny včetně Krymu.
Vyjádření Sybihy by podle deníku mohlo představovat úlevu pro západní představitele, kteří jsou skeptičtí ohledně toho, že Ukrajině se může podařit poloostrov znovudobýt, a obávají se eskalace konfliktu ze strany Ruska.