Článek
Podle ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse posílí Trumpovo rozhodnutí bezpečnost veřejnosti, kritici ale tvrdí opak, neboť policie bude moci disponovat bojovým arzenálem nevhodným pro policejní složky.
Program převodu nepotřebných zbraní a vybavení z armádních skladů policii funguje od roku 1996, kdy příslušný zákon podepsal prezident Bill Clinton.
Granátomety pro školní policii
Některé převody ale vyvolávaly kontroverze. Příkladem je školní policie, která v minulosti podle médií získala například granátomety, útočné pušky M16 či obrněné vozidlo odolávající minám.
Pozornost federální administrativy se na výzbroj policie zaměřila po incidentu v americkém městě Ferguson, kde bělošský policista zastřelil v srpnu 2014 neozbrojeného černošského mladíka. Případ vyvolal na tomto předměstí St. Louis nepokoje, kvůli kterým guvernér státu Missouri vyhlásil v místě výjimečný stav.
Obama v reakci na kritiku využití někdejších armádních zbraní fergusonskou policií proti davu vydal dekret, kterým policii omezil získat od armády některé typy zbraní a vybavení.
Sessions uvedl, že Obamova omezení byla příliš tvrdá a že Trumpova administrativa odmítá povrchní obavy o bezpečí veřejnosti. Rozhodnutí přivítaly i policejní organizace, které tvrdí, že větší výběr vybavení z armádních skladů přispěje k lepší ochraně obyvatel i policistů.