Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
„Víme, že (Donald Trump) bude klást požadavky na Evropu, aby se dokázala postarat o vlastní bezpečnost. Nevíme, jakým způsobem bude nebo nebude pokračovat americká pomoc Ukrajině. Ono to nebude tak, že by Donald Trump mohl zmáčknout vypínač a Ukrajina by druhý den neměla vůbec nic,“ sdělil Novinkám Lipavský.
Šéf české diplomacie nicméně zůstává pozitivní, i když jsou vyjádření republikánů či Trumpa vůči Ukrajině neurčitá.
„Osobně zůstávám optimistou. Vždycky je potřeba se chystat na všechny scénáře, proto mluvím o tom, že Evropa musí více investovat do obrany. Zároveň, když se podívám na to, co říká Donald Trump o Číně, o Íránu, o bezpečnosti na Blízkém východě, jakým způsobem mluví o Severní Koreji, tak by mi přišlo zvláštní, kdyby do té skládačky ještě nezapadlo Rusko,“ dodal ministr.
Trump si vybral antivaxera Kennedyho mladšího za ministra zdravotnictví
Lipavský dále hovořil o tom, že pokud bude šéfem americké diplomacie Marco Rubio, bylo by to pro Evropu pozitivní.
„Byla by to pro nás dobrá zpráva, protože bychom měli partnera, který dobře rozumí geopolitice a šlo by s ním o celé řadě věcí vyjednávat a našli bychom u něj pochopení,“ hodnotí Rubia, kterého na šéfa diplomacie ve středu nominoval Trump.
Třiapadesátiletý Rubio podle nově zvoleného prezidenta bude „neohroženým bojovníkem, který nikdy neustoupí našim nepřátelům“. Například agentura AP ho označila za jestřába ve vztahu k Číně, Kubě či Íránu.
Sám Donald Trump se již dlouhou dobu chvástá, že když bude prezidentem, ukončí konflikt na Ukrajině během 24 hodin. Prozatím však svůj plán veřejnosti nepřiblížil. Jeho okolí ovšem hovoří o tom, že by chtěl zmrazit konflikt na současné frontové linii.
Jednání s Lammym
Ministr Lipavský ve čtvrtek v podvečer jednal se svým protějškem Davidem Lammym. Ten jej do Londýna pozval v pořadí jako pátého ministra zahraničí na světě, což dokazuje, jak významným partnerem je pro Spojené království Česká republika.
„Bavili jsme se o tom, jak prohlubovat naši spolupráci na bezpečnější Evropě. Dále o zadržování ruského vlivu a také jsme probrali současnou spolupráci obou našich ministerstvem,“ přiblížil jednání Lipavský.
Podle něho se nový kabinet vedený labouristickým premiérem Keirem Starmerem snaží Británii více přiblížit Evropské unii, ze které po brexitu v roce 2020 definitivně odešla. Lipavský zároveň vyjádřil přání, aby se Britové v Unii dokázali připojit k projektům a jejich vztah s blokem byl ještě užší.