Článek
„Grónsko není nezbytné pro nás, je nezbytné pro mezinárodní bezpečnost,“ cituje list Politico Trumpa. „Všude máte ruské lodě, všude máte čínské lodě, válečné lodě, a oni (Dánové) to nedokážou udržet,“ dodal.
Trump zároveň uvedl, že si je jistý, že Dánové nakonec od své pozice ustoupí a vyjdou USA vstříc. „Stojí je spoustu peněz, aby ho (Grónsko) udržovali,“ vysvětlil.
Není to však poprvé, co Trump hovořil o převzetí kontroly nad Grónskem. Hovořil o tom už zkraje ledna, kdy prohlásil, že kontrola Grónska je pro USA „absolutní nutnost“ s tím, že nevyloučil, že k jeho získání použije sílu či ekonomický nátlak.
Rusko se zavazuje respektovat neutralitu Panamského průplavu, vzkazuje Trumpovi ruský diplomat
Dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen v reakci na Trumpovy grónské záměry uvedl, že rozumí jeho obavám o Arktidu vzhledem k ruským a čínským aktivitám, a proto tehdy ještě zvolenému prezidentovi nabídl dialog o užší spolupráci.
Naopak francouzský šéf diplomacie Jean-Noël Barrot Trumpa varoval, aby přestal vyhrožovat útokem na území Evropské unie, což vlastně Trump udělal, když naznačil, že by k zisku dánského území použil sílu.
„Nepřipadá v úvahu, že by EU nechala jiné národy světa, ať už je to kdokoliv, útočit na své suverénní hranice,“ řekl Barrot.
Trumpovy rétoriky se mezitím chytlo Rusko. Andrej Guruljov, poslanec vládní strany Jednotné Rusko a generálporučík v záloze, prohlásil, že by si Grónsko mohly mezi sebou USA a Rusko rozdělit.
Kromě Grónska chce Trump získat také kontrolu nad Panamským průplavem. Prohlásil také, že chce přejmenovat Mexický záliv na Americký záliv. Jindy zase hovořil o tom, že by rád dostal Kanadu.