Článek
Odborníci zatím předpokládají, že se šrot z vesmíru roztříští, což lze na Zemi poznat podle světelných jevů nebo sonického třesku, napsal list Bild. „Vzhledem k vysokému počtu bateriových článků lze předpokládat velmi vysoký střepinový potenciál se stovkami úlomků v rozmezí nízkých kilogramů,“ píše Spolkový úřad pro civilní ochranu.
Moritzburg v ohrožení?
Vesmírný odpad by mohl zasáhnout Německo v čase od 16:47 do 19:50 ve čtyřech přibližně jedenapůlminutových krátkých časových oknech.
Dvě ze tří trajektorií nad Německem se protínají přesně na hranici mezi okresy Míšeň a Budyšín. Jedna z nich v pátek kolem 16.53 hodin, druhá kolem 18.24 hodin.
Na ISS dorazili noví astronauti
Moritzburg je jednou z potenciálně ohrožených oblastí. Obec v Sasku proslavil bývalý lovecký a barokní zámek kurfiřta Augusta Silného. Zůstává už po desetiletí turistickým magnetem, poutním místem pro fanoušky Popelky a oblíbeným motivem pro selfie.
Jen o loňských Vánocích se kultovní snímek s Libuší Šafránkovou a Pavlem Trávníčkem objevil na německých televizích šestnáctkrát.
Není důvod k panice
„Podle současných informací je pravděpodobnost, že trosky zasáhnou Německo, velmi nízká,“ uvedly úřady, i když možnost, že úlomky z ISS „naprší“ na Sasko, nevyloučily.
„Simulace ukazují, že úlomky objektu by se mohly šířit po pozemní dráze v délce až 300 kilometrů,“ uvádí se v prohlášení. Ohrožení této země je však „v současné době považováno za statisticky nepravděpodobné“.
Vesmírný objekt je plošina s bateriovými bloky, které jsou velké zhruba jako SUV, váží kolem 2,6 tuny a byly záměrně odděleny od ISS 21. března 2021.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) předpokládal, že baterie při návratu do zemské atmosféry zcela shoří.