Článek
Implantáty PIP z průmyslového silikonu, který se používá na počítačové součástky nebo v elektronice, mají navíc vadný obal, který prosakuje. Tyto implantáty se používaly i v ČR, kde se však zatím žádné problémy neprojevily. Od dubna je zdejší kliniky neimplantují. [celá zpráva]
Dnes již neexistující firma z Marseilles vyrobila ročně 100 000 kusů implantátů. Ňadra si jimi daly zkrášlit desetitisíce žen, jen ve Francii asi 30 000, v Británii zhruba 50 000. Britské úřady nabádají ženy, aby si preventivně daly implantáty vyměnit. Kliniky a chirurgy vyzvaly, aby operace provedli zdarma. Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nemá hlášeny nežádoucí příhody v souvislosti s implantáty PIP.
ČR výměnu zatím nedoporučuje
Vzhledem k rozsahu skandálu ministerstvo zdravotnictví požádalo SÚKL o podrobnější vyjádření. SÚKL připomenul, že v březnu 2010 obdržel od francouzské strany hlášení o nápravném opatření týkajícím se stažení a pozastavení prodeje, distribuce a vývozu prsních implantátů IMGHC-TX, IMGHC-MX, IMGHC-LS od výrobce Poly Implant Prothese. Důvodem byl zvýšený počet problémů způsobených prasknutím. Ukázalo se, že implantáty byly plněné silikonovým gelem a neodpovídají evropské směrnici. Český distributor INCOM trading implantáty stáhl a poskytovatelům zaslal i dopis pro pacientky. Musejí se častěji provádět kontroly ultrazvukem.
V dubnu letošního roku Ústav obdržel od francouzského úřadu pro kontrolu kvality zdravotnických potřeb zprávu, že výsledky následně provedených testů neprokázaly cytotoxický ani genotoxický efekt u výplňového materiálu (gelu) prsních implantátů PIP. Informoval o tom Vlastimil Sršeň z ministerstva zdravotnictví.
PIP skončil
Francouzi začali firmu Poly Implant Prothèses vyšetřovat už loni. Společnost je podezřelá, že si použitím průmyslového silikonu, který byl desetkrát levnější než oficiálně certifikovaný materiál, nezákonně přišla až na milión eur. Svého času třetí největší výrobce prsních implantátů na světě se stal podezřelým poté, co množství lékařů informovalo o nezvykle vysokém počtu prasklin v těchto produktech.
Marseilleská prokuratura, jež firmu podezřívá z podvodu i zabití, dosud obdržela formální stížnosti od 2172 žen.