Článek
Úřady umístily postižené do provizorních ubytovacích prostor. Evakuace se ale neobešla bez potíží. Například lidé v otřesy postiženém městě Sant'Agostino po příchodu do tělocvičny, kde měli přečkat noc, zjistili, že nemají na čem spát, informovala agentura AFP. Lidé si stěžují na pomalou reakci úřadů.
Zemětřesení zasáhlo oblast Emilia-Romagna v Pádské nížině v neděli za úsvitu. Mělo sílu šesti stupňů Richterovy škály. V průběhu dne i další noci pokračovaly následné otřesy. Lidé se buď do svých domů vrátit nemohou, protože je zemětřesení poničilo, anebo se bojí.
"Lidé se bojí zůstávat uvnitř domů, takže zřizujeme nouzové tábory," uvedl záchranář Diego Gottarelli z města Finale Emilia, kde evakuované umístili do stanů na fotbalovém hřišti.
Svědek: Pořád se to třáslo
Otřesy děsily obyvatele po celou neděli i v průběhu následující noci. Napilno mají především statici zjišťující míru škod. S posuzováním stavu budov začali ve velkých městech. "Musíme čekat venku, dokud nepřijede statik a neřekne, že můžete jít domů, jinak to nejde," řekl v neděli Právu 38letý Gianfranco Morra, který žije mezi městy Benátky a Boloňa asi pětadvacet kilometrů od epicentra.
"Zasáhlo to skoro až do Boloně, půlku Modeny a celou Ferraru. Mají hodně práce. Jsou rozbité cesty i potrubí," uvedl s tím, že země se co chvíli otřásá. Jemu a jeho rodině zemětřesení poničilo vybavení domu, samotná budova ale snad zůstala v pořádku. Další takové štěstí neměli. "Některé staré domy i fabriky tady okolo spadly," doplnil.
Sever Itálie postihují zemětřesení často. Nedělní otřesy byly nejhorší od ničivého zemětřesení z roku 2009, které si kolem města Aquila vyžádalo téměř 300 mrtvých.