Článek
Informuje o tom polský zpravodajský web onet.pl. Náměstek Pawel Jablonski Zvaryčovi tlumočil „důrazný protest“ proti výrokům ukrajinského prezidenta.
„Náměstek ministra zahraničních věcí upozornil, že ve vztahu k Polsku je tato teze nepravdivá a navíc zvláště neoprávněná ve vztahu k naší zemi, která Ukrajinu podporuje od prvních dnů války,“ zdůraznila v tiskové zprávě polská diplomacie.
Varšava rovněž očekává, že Ukrajina do budoucna změní tón a zdůrazní bezprecedentní pomoc Polska a Poláků napadené zemi od samého počátku ruské invaze.
Otevřená roztržka mezi dosavadními pevnými spojenci v boji proti ruské agresi - Kyjevem a Varšavou - poznamenala průběh probíhajícího Valného shromáždění OSN v New Yorku. Zatímco Zelenskyj nepřímo obvinil Polsko, že dělá z exportu ukrajinského obilí „thriller“, polský prezident Duda přirovnal Kyjev k „tonoucímu“, co se ovšem nechytá pouze stébla. Zrušena byla také naplánovaná schůzka obou státníků, údajně z organizačních důvodů.
Polsko hodlá výrazně omezit pomoc ukrajinským uprchlíkům
Podle Zelenského je ruská snaha zablokovat přístup ukrajinského obilí na světové trhy jednou z dalších hybridních zbraní, které Moskva používá nejen proti Ukrajině samotné, ale i dalším státům.
Připravují scénu pro moskevského herce
Ukrajinský prezident proto před Valným shromážděním zdůraznil, že se Ukrajina v reakci na ruské odstoupení od obilné dohody snaží hledat nové cesty pro svou zemědělskou produkci a zároveň si zachovat pozemní exportní trasy. „A je znepokojující pozorovat, jak někteří v Evropě si na politické scéně hrají na solidaritu a dělají z dodávek obilí thriller,“ prohlásil Zelenskyj.
„Může se zdát, že hrají vlastní roli, ale ve skutečnosti napomáhají připravit scénu pro moskevského herce,“ obvinil jednotlivé evropské státy, aniž by je konkrétně jmenoval.
Jevropejska pravda ale jeho slova dešifrovala jednoznačně: jde o Polsko, Slovensko a Maďarsko, které i po vypršení lhůty mimořádného opatření zavedeného Evropskou komisí jednostranně rozhodly o dalším omezení dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny.
V případě Polska jde navíc o časově neomezený zákaz. Odpovídající dokument v pátek podepsal polský ministr rozvoje a technologií Waldemar Buda.
W związku z błędną decyzją KE o nieprzedłużeniu embarga na zboże z UA, zgodnie z poleceniem @MorawieckiM i całej Rady Ministrów podpisałem rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo.
— Waldemar Buda (@waldemar_buda) September 15, 2023
Rozporządzenie jest bezterminowe i wejdzie w życie po publikacji o północy 16.09.2023.
Polski… pic.twitter.com/p4o68Q6GRk
Duda: Tonoucí se chytá úplně všeho
Polský prezident Andrzej Duda pak ve svém projevu přirovnal Ukrajinu k „tonoucímu, který se chytá všeho, čeho se chytit může“.
„Každý, kdo se snažil zachránit tonoucího, ví, že topící se člověk je mimořádně nebezpečný, neboť může stáhnout (zachránce) do hlubin. Říká se, že tonoucí se stébla chytá, ale ve skutečnosti se chytá všeho, čeho se chytit může,“ prohlásil Duda s tím, že to trochu připomíná současné polsko-ukrajinské vztahy.
Jeho země se musí bránit, protože když se utopí, nedokáže poskytovat Ukrajině pomoc, sdělil polský prezident. „Proto je na nás, abychom se starali o vlastní zájmy. To je především naše povinnost a my ji budeme plnit efektivně a odhodlaně,“ dodal.
Ukrajina se již obrátila na Světovou obchodní organizaci (WTO) s žádostí o konzultaci kvůli zemědělskému embargu jednotlivých států EU.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal také prohlásil, že jeho země je připravena ze své strany zavést zákaz dovozu některých polských, slovenských a maďarských výrobků na Ukrajinu. „Pokud se Polsko, Maďarsko a Slovensko nebudou držet kroků posvěcených Evropskou komisí, Ukrajina bude zavádět reciproční nebo vzájemná obchodní omezení,“ řekl.
Podle Tarase Kačky, náměstka ukrajinského ministra hospodářství, obchodu a zemědělství, může jít o embargo na dovoz polské cibule, rajčat, zelí či jablek. Uvedl to v rozhovoru pro deník Rzeczpospolita, z nějž cituje onet.pl.
Nutnost odblokovat černomořské exportní trasy a umožnit export ukrajinského obilí na světové trhy, kde je zapotřebí, zdůraznil již v zahajovacím projevu generální tajemník OSN António Guterres. Prohlásil, že nepoleví ve svých snahách obnovit takzvané černomořské obilné dohody.