Článek
„Více než padesátidenní časová prodleva mezi pátým a šestým balíkem protiruských sankcí je pro nás nepřijatelná,“ uvedl ukrajinský prezident.
Zdůraznil, že nejdůležitější opatření proti Rusku, která by ho měla donutit ukončit válku proti Ukrajině, jsou ta namířená proti jeho energetice.
Už zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Ihor Žovkva během úterý řekl, že přijetí sankcí trvalo moc dlouho a opatření jsou k zastavení ruské agrese příliš děravá.
Unijní sankce zbídačí především obyčejné Rusy, stěžuje si Medveděv
Kyjev si rýpl do Maďarska, že zdržovalo
Ukrajinské ministerstvo zahraničí reagovalo na přijetí protiruských sankcí vřelejším vyjádřením. Přivítalo částečný zákaz dovozu ruské ropy a podotklo, že to poškodí ruskou ekonomiku a oslabí možnosti Kremlu vést válku.
„Očekáváme, že do konce roku 2022 Rusko přijde až o 90 procent vývozu ropy do Evropy,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení. „To znamená, že ruská válečná mašinérie nebude dostávat desítky miliard eur na boj proti Ukrajině,“ píše se také v prohlášení. Kyjev ale také výslovně kritizuje Maďarsko za to, že „kvůli jeho odporu bylo schvalování embarga příliš dlouhé a zůstaly v něm výjimky“.
Zákaz importu ruské ropy se bude vztahovat na dovoz suroviny tankery, zatímco přeprava ropovodem Družba má mít výjimku. Jeho jižní větví proudí ropa také přes Slovensko do Česka.