Článek
„Tohle je přesně to, čeho jsme se obávali – že bude docházet k nehodám, incidentům,“ řekl Stoltenberg.
Moskva podle NATO neposkytla žádné „skutečné vysvětlení“ dvou víkendových průletů ruských strojů tureckým vzdušným prostorem, což je pro Alianci neakceptovatelné.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
Rusové sice přiznali sobotní průlet stroje Su-30, tvrdí ale, že šlo o „navigační chybu, která trvala jen několik vteřin a byla způsobena „nepřízní počasí“.
Informace o průletu druhého stroje Moskva slibuje prošetřit. Ankara tvrdí, že v neděli na hlídkující letouny tureckého letectva dorážel ruský bitevník Mig-29.
NATO zneužilo situace, brání se Moskva
Rusové s kritikou nesouhlasí.
„Máme dojem, že incident se vzdušným prostranstvím Turecka byl využit k tomu, aby se NATO jako organizace zapojila do Západem rozpoutané informační kampaně, překrucující a komolící cíle operace ruských vzdušných sil v Sýrii,“ řekl agentuře TASS ruský velvyslanec u NATO Alexandr Gruško.
Na koho Rusové útočí
Ruské vojenské letectvo od středy minulého týdne operuje v Sýrii, kde podniká nálety na ozbrojence bojující proti jednotkám prezidenta Bašára Asada.
NATO vyjádřilo nad ruskou vojenskou přítomností v oblasti „hluboké znepokojení“ a dodalo, že může nadále vyostřit vztahy Ruska s Aliancí.
Zatímco Rusko tvrdí, že své nálety cílí především na pozice bojovníků Islámského státu, Západ poukazuje na to, že Moskva chce zlikvidovat jím podporovanou opozici bojující s Asadovou armádou.
Syrská televize v úterý informovala, že Ruské letectvo pokračovalo bombardováním pozice radikálů z Islámského státu ve městě Palmýra a jeho okolí a v provincii Haláb.