Článek
„Tohle je přesně to, čeho jsme se obávali – že bude docházet k nehodám, incidentům,“ řekl Stoltenberg.
Moskva podle NATO neposkytla žádné „skutečné vysvětlení“ dvou víkendových průletů ruských strojů tureckým vzdušným prostorem, což je pro Alianci neakceptovatelné.
Rusové sice přiznali sobotní průlet stroje Su-30, tvrdí ale, že šlo o „navigační chybu, která trvala jen několik vteřin a byla způsobena „nepřízní počasí“.
Informace o průletu druhého stroje Moskva slibuje prošetřit. Ankara tvrdí, že v neděli na hlídkující letouny tureckého letectva dorážel ruský bitevník Mig-29.
NATO zneužilo situace, brání se Moskva
Rusové s kritikou nesouhlasí.
„Máme dojem, že incident se vzdušným prostranstvím Turecka byl využit k tomu, aby se NATO jako organizace zapojila do Západem rozpoutané informační kampaně, překrucující a komolící cíle operace ruských vzdušných sil v Sýrii,“ řekl agentuře TASS ruský velvyslanec u NATO Alexandr Gruško.
Na koho Rusové útočí
Ruské vojenské letectvo od středy minulého týdne operuje v Sýrii, kde podniká nálety na ozbrojence bojující proti jednotkám prezidenta Bašára Asada.
NATO vyjádřilo nad ruskou vojenskou přítomností v oblasti „hluboké znepokojení“ a dodalo, že může nadále vyostřit vztahy Ruska s Aliancí.
Zatímco Rusko tvrdí, že své nálety cílí především na pozice bojovníků Islámského státu, Západ poukazuje na to, že Moskva chce zlikvidovat jím podporovanou opozici bojující s Asadovou armádou.
Syrská televize v úterý informovala, že Ruské letectvo pokračovalo bombardováním pozice radikálů z Islámského státu ve městě Palmýra a jeho okolí a v provincii Haláb.