Článek
Šest tisíc trvale žijících obyvatel a pět tisíc běženců, kteří k břehům dorazili na lodích během jediného dne. Taková matematika ovládla v úterý italskou Lampedusu, malý ostrov, který leží v trojúhelníku mezi Sicílií, Maltou a pobřežím Tuniska.
„Soustředíme se na ty nejzranitelnější (…) Je ale jasné, že systém přesunu běženců z ostrova potřebuje posílit,“ uvedl podle listu Corriere della Sera italský Červený kříž, který organizuje relokaci běženců z Lampedusy do jiných italských teritorií, hlavně na Sicílii.
Starosta ostrova Filippo Mannino ovšem po úterních rekordních počtech užil expresivnější slova. „Situace je neudržitelná, tohle jsme tu nikdy neměli,“ řekl a požádal o pomoc přímo italskou premiérku Giorgiu Meloniovou.
Lampedusa čelí s létem rostoucí migrační vlně
Nebývalý přísun zejména afrických běženců, kteří v úterý dorazili na celkem 110 chatrných plavidlech převážně z tuniského přístavu Sfax, přinesl i jednu tragédii. Při čekání na vylodění vypadl mladé matce původem z Guineje do moře šestiměsíční kojenec a utopil se.
Italský jih žádá: Pomozte nám
Velký počet přijíždějících běženců patří již od kritického roku 2016 k zásadním tématům italské politiky a někteří politici - především bývalý ministr vnitra Matteo Salvini z krajně pravicové strany Liga - si na této agendě snažili vybudovat politickou kariéru. Všechny italské vlády se od té doby dožadují pomoci od ostatních eurounijních zemí s distribucí běženců, zatím však s pramalým úspěchem.
Podobná debata probíhá i uvnitř Itálie, kdy jižní oblasti (zejména Sicílie, jejíž je Lampedusa administrativní součástí) žádají bohatší regiony na severu, aby převzaly část migrační zátěže.
Za prvních osm měsíců letošního roku dorazilo k italským břehům přibližně 115 000 lidí, převážně z Afriky a Blízkého východu. To je asi dvojnásobek počtu za stejné období roku 2022.