Článek
Návrh už odmítla britská premiérka Theresa Mayová. Podle ní by oslabil ústavní celistvost Spojeného království, neboť by v podstatě vznikla hranice mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. „S tím by žádný britský premiér nikdy nesouhlasil,” dodala podle agentury AP Mayová.
Překvapení na ostrovech vyvolala část textu o Irsku, kde stojí, že to bude společně spravovaná oblast s jednotným energetickým a zemědělským trhem a jednotnou DPH. EU ve snaze vyhnout se vzniku standardní kontrolované hranice navrhla, aby na obou stranách hranice dál platily unijní regulace. Na věc by dohlížel společný výbor EU a Británie, jurisdikci by měl i unijní soud.
Severoirská Demokratická unionistická strana DUP, na níž závisí podpora britských konzervativců, označila článek o Severním Irsku za pokus udržet celou Velkou Británii v celní unii. Její předsedkyně Arlene Fosterová pasáž týkající se hranice označila za „ústavně nepřijatelnou”. Podle ní by takové uspořádání vedlo k ekonomické katastrofě v Severním Irsku.
EU draft text is constitutionally unacceptable & would be economically catastrophic for Northern Ireland. I welcome the Prime Minister's commitment that HMG will not allow any new border in the Irish Sea. Northern Ireland must have unfettered access to GB market. AF
— Arlene Foster (@DUPleader) 28. února 2018
Také bývalý britský ministr pro brexit David Jones řekl, že návrh Evropské komise je „zcela nepřijatelný“.
„Navrhuje se, že by Severní Irsko mělo zůstalo součástí celní unie a mělo by spadat pod Evropský soudní dvůr. To je anexe Severního Irska EU,“ řekl Jones. Obavy dal najevo i britský ministr zahraničí Boris Johnson.
Barnier zdůraznil, že text nemůže být pro Brity žádným překvapením a podotkl, že body v návrhu byl schváleny v rámci EU a že se EU soustředila na nutnost vyhnout se zavedení hraničních kontrol, je však připraven se sejít s předsedkyní DUP Arlene Fosterovou.
Řešení navržené v textu je podle Barniera „záložním plánem”, který plyne z prosincové politické dohody mezi Londýnem a EU o tom, jak bude rozvodová dohoda vypadat. Jiné řešení okolo irské hranice je podle Barniera možné najít teprve v nyní začínajících rozhovorech o nové podobě vzájemných vztahů mezi EU a Británií jako zemí mimo evropský blok. Bude však podle něj na britské straně, aby nějakou variantu nabídla.
Rozsáhlý text
Návrh dohody o vystoupení, který má 168 článků, se skládá ze šesti částí. Po úvodních ustanoveních jsou v návrhu odstavce týkající se otázky zachování práv občanů EU v Británii po brexitu, dalších bodů souvisejících s rozlukou či také finančního vyrovnání britských závazků.
Barnier zdůraznil, že má-li k Brexitu dojít, Je třeba „přidat do kroku“. Zbývá jen 13 měsíců do odchodu Spojeného království a je třeba už jednat na základě konkrétního právního textu. Protože mají Britové z EU odejít na konci března 2019, měla by být smlouva dojednána do letošního podzimu tak, aby mohla ještě projít příslušným ratifikačním procesem.
The EU draft legal text is now up on the Commission's website https://t.co/nGF3KZlFKP
— Tony Connelly (@tconnellyRTE) 28. února 2018
Barnier také zmínil že postoj EU k roli Evropského soudního dvora se nezměnil a měl by hrál klíčovou roli v oblastech, kde se dohoda o brexitu vztahuje k unijnímu právu.
Dohoda se týká i následného přechodného období, které by mělo skončit na konci roku 2020. Barnier varoval, že nemusí být zavedeno, protože je příliš mnoho rozdílů v pohledu EU a Británie na to, jak by mělo vypadat.
Jeden spor se týká práv občanů EU, kteří by v přechodném období přijížděli do Británie. EU trvá, že se jim zachovají stejná práva, jako měli ti, co přijeli v době, kdy bylo Spojené království součástí unie.
Druhým třecím bodem je touha Londýna oponovat nově zaváděním zákonům a nařízením Bruselu. To EU podle Barniera odmítá.