Článek
„Vlastnili ho vévodové, arcivévodové a císaři Svaté říše římské, uloupil ho Napoleon a na konci 20. století ho znovu ukradli,“ oznámila v pátek podle rakouské stanice ORF Christie's.
Dražba je naplánována na 2. července v rámci aukce „Old Masters Part I“.
Dílo patřilo několika rakouským panovníkům, včetně císařovny Marie Terezie a císaře Josefa II., pak skončilo ve vídeňském muzeu Belvedere. V roce 1809 obraz zabavila francouzská vojska. Později jej získal Hugh Andrew Johnstone Munro z Novaru, britský obchodník s uměním, a v roce 1878 jej na aukci Christie's koupil diplomat John Thynne, markýz z Bathu.
Utajené portréty od Rembrandta se prodaly za 316 milionů
V roce 1995 ho ukradli z rodinného sídla Longleat v západní Anglii. Po sedmi letech po vypsání odměny sto tisíc liber (2,95 mil. korun) ho našel bez rámu v igelitové tašce na autobusové zastávce v jihozápadním Londýně Charles Hill, detektiv zaměřený na hledání uměleckých děl, připomněla televize CNN.
Alexander George Thynn (1932–2020), sedmý markýz z Bathu , zemřel na covid-19 a jeho syn Ceawlin Thynn, osmý v pořadí, nyní obraz nabízí v aukci.
Perla pod kladívkem
„Jedná se o nejvýznamnější Tizianovo dílo, které se na aukčním trhu objevilo za více než jednu generaci, a o jedno z mála mistrovských děl, která jsou stále v soukromých rukou,“ zdůraznil Andrew Fletcher, expert Christie's . „Dílo je vynikajícím příkladem umělcova průkopnického přístupu k používání barev i k zobrazování lidské postavy v přírodě,“ podotkl.
Tizian, vlastním jménem Tiziano Vecellio, vytvořil toto dílo v prvním desetiletí 16. století, na počátku své kariéry, zřejmě v roce 1510, když mu bylo asi dvacet let. Obraz o rozměrech pouhých 46,2 × 62,9 centimetru je ve srovnání s některými mohutnými díly, jimiž se Tizian proslavil v pozdějším období svého života, nepatrný.
Podle Henryho Pettifera z Christie´s jím do malířství přinesl revoluci, když do náboženské malby vnesl naturalismus.