Článek
Lidé, kteří se sešli v Bratislavě, skandovali „Slovensko nedáme“ nebo „Dost bylo Fica“ či „Fico do basy“.
Herec Richard Stanke vyzval Slováky, aby se nepoddávali současné moci. „Nepoddejme se, i když nám vládne to nejhorší, nejhloupější a nejtemnější, co tato společnost vygenerovala,“ řekl Stanke na náměstí.
Vzpomínkové akce organizovala občanská iniciativa Za slušné Slovensko. „Vražda tehdy změnila Slovensko, společně jsme se postavili na náměstí, abychom bojovali za slušnost a spravedlnost. Díky společnému tlaku jsme konečně naplno uviděli, v jakém rozkladu bylo Slovensko. Stali jsme se svědky toho, jak se v naší zemi zametala korupce pod koberec, jak funkcionáři zneužívali policii, jak se ubližovalo nevinným a slabším, jak se vytvářelo prostředí ‚našich lidí‘, během kterého zavraždili novináře, který psal pravdu,“ upozornila iniciativa Za slušné Slovensko.
„Dnes cítíme, jako kdyby se na Slovensku vraždou Jána a Martiny nic nezměnilo. Staré časy jsou zpět,“ konstatovali organizátoři akcí. Iniciativa Za slušné Slovensko upozornila, že novináři čelí útokům každý den a politici nemají problém dělat si z nich terče ani šest let po vraždě jejich kolegy. „Bez řádného legislativního řízení se přijímají zákony, které otřásají spravedlností a ohrožují právní stát. Naše demokracie je mladá a křehká, vláda práva není samozřejmá a je dnes ohrožena,“ dodala iniciativa.
Na Jána a Martinu se vzpomínali v Bratislavě, Košicích, Banské Bystrici, Lučenci, Prešově, Michalovcích a v dalších slovenských městech. Akce se konaly také v zahraničí, například v Praze, Brně, Paříži či ve Vancouveru.
Cítí beznaděj
Otec zavražděného novináře Jozef Kuciak přiznal, že začíná cítit beznaděj. „Dosud jsem byl dost velký optimista, ale když se podíváme na to, že Kočnerův právní zástupce je přímo poradcem premiéra a lidé, kteří tento systém vytvořili, jsou opět u moci, mění se trestní řád, hrozí výměna dozorových prokurátorů a rozhodnutí Nejvyššího soudu je v nedohlednu, tak pomalu ztrácím naději, že se dovíme pravdu,“ řekl.