Článek
Podle policie přišlo asi 5000 protestujících, kteří zcela zaplnili okolí britské centrální banky. Na několika místech se v úzkých ulicích začali demonstranti a policisté přetlačovat. Došlo i na potyčky. Nejprve byly mírné, když demonstranti na několika místech házeli na policisty vajíčka, ovoce a další předměty.
U sídla banky The Royal Bank of Scotland však došlo k vážnějším střetům, protestující rozbíjeli okna a policisté museli budovu obsadit. To se opakovalo i před budovou HSBC.
Demonstranti před budovou Bank Of England
Účastníci se ale vyhnuli rozsáhlejšímu násilí, kterého se Scotland Yard obával, a rozmístil proto do ulic tisíce policistů. Demonstranti protestovali především proti důsledkům ekonomické krize, požadovali jiné globální uspořádání ekonomiky a zdůrazňovali, že kapitalismus selhal.
Demonstrant rozbíjí okno banky.
Demonstranti před budovou Bank Of England
Některé obchody a banky v City neotevřely, další měly zabedněná přízemní okna. Řada zaměstnanců finančních institucí také přišla do práce v neformálním oblečení ve snaze nepoutat pozornost demonstrantů. V průběhu odpoledne se situace v ulicích uklidňovala, v ulicích nicméně zůstávaly stovky lidí. Na Trafalgarském náměstí se uskutečnila plánovaná demonstrace za mír.
Policisté brání budovu Royal Bank of Scotland
FOTO: Stefan Wermuth, Reuters
Zraněná demonstrantka
V Británii jsou bankéři v posledních měsících terčem ostré kritiky médií i hněvu mnoha lidí kvůli tomu, že jejich banky nahromadily mnohamiliardové dluhy, které přispěly k nynější krizi a nyní se musí splácet ze státních peněz. Řada neúspěšných bankéřů navíc odešla ze svých míst s vysokými odměnami.
Policisté před budovou Bank of England, kde byl v úterý nalezen podezřelý balíček.
Policisté u zátarasů v oblasti doků
V centru Londýna dávají bednění na památník 1. světové války, aby nebyl při demonstracích poškozen.
Z centra Londýna odstraňovali i odpadkové koše.