Článek
„Pokus izolovat a ochromit Rusko až do bodu ponížení nebo kolapsu by učinil jednání téměř nemožným. Zdůraznili jsme, že USA potřebují a budou i nadále potřebovat dostatečně silné Rusko, aby zajistilo stabilitu na své periferii,“ cituje ruský web nejmenovaného bývalého amerického diplomata, který prý vyjednával za Američany na tzv. úrovni dialogu 1,5.
Skrytá komunikace známá jako diplomacie úrovně 1,5 umožňuje podle Moscow Times oběma stranám vzájemně porozumět krajním mezím a předcházet potenciálním konfliktům. „Slouží jako spojnice mezi oficiálními vládními jednáními (diplomacie 1) a neoficiálními dialogy odborníků (2. kolej),“ píše ruský deník.
„USA přejí Rusku strategickou autonomii, aby USA mohly rozvíjet diplomatické příležitosti ve střední Asii. My v USA musíme uznat, že úplné vítězství v Evropě (vítězství Západu, pozn. red.) by mohlo poškodit naše zájmy v jiných oblastech světa,“ dodal zdroj Moscow Times.
Rusové nevědí, co přesně chtějí
Pokud jde o postoj Moskvy, je podle amerického diplomata citovaného The Moscow Times potíž v tom, že Rusové nemají jasno v tom, co vlastně chtějí. „Nevědí, jak definovat vítězství nebo porážku. Ve skutečnosti některé elity, se kterými jsme mluvili, nikdy nechtěly válku, dokonce říkaly, že to byla naprostá chyba,“ řekl.
The Moscow Times je anglicky psaný opozičně laděný ruský web, který ale od loňského roku pracuje z exilu v Nizozemsku. Je považován za relevantní zdroj, byť už v minulosti zveřejnil informace, které se později ukázaly jako nepravdivé. Psal například chybně (s odkazem na ruské vojenské blogery) o údajném odvolání náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova z velitelských funkcí na Ukrajině.
Putin sebral Gerasimovovi velení na Ukrajině, tvrdí ruští blogeři
Žádný postranní kanál nemáme, říkají Američané
Nyní ale Moscow Times své tvrzení opírá o údajně přímého účastníka jednání za americkou stranu. Setkání mezi představiteli USA a Kremlu se podle něj konají nejméně dvakrát měsíčně. „Navštěvují Moskvu nejméně každé tři měsíce,“ řekl. Jednání prý probíhají také on-line.
O utajovaných nebo alespoň neveřejných přímých jednáních mezi Moskvou a Washingtonem na začátku července informoval také server NBC News. Napsal, že skupina bývalých amerických představitelů v dubnu tajně jednala s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, který do New Yorku přicestoval na jednání Rady bezpečnosti OSN.
Tajný informační kanál USA - Lavrov o ukončení války. Bílý dům se od iniciativy distancoval
Bílý dům později jednání potvrdil s tím, že nešlo o jeho iniciativu. Ruská diplomacie naopak informaci o schůzce označila za falešnou.
Zprávu Moscow Times ale popřeli i Američané. „Spojené státy nepožádaly oficiální nebo bývalé úředníky, aby otevřeli postranní komunikační kanál, a ani o takový kanál neusilují. Nepředáváme žádné zprávy ani přes třetí strany,“ napsala ve čtvrtek na Twitteru mluvčí americké Národní bezpečnostní rady Adrienne Watsonová.
„Když neříkáme nic o Ukrajině bez Ukrajiny, myslíme to vážně,“ dodala.
The United States has not requested official or former officials to open a back channel, and is not seeking such a channel. Nor are we passing any messages through others.
— Adrienne Watson (@NSC_Spox) July 27, 2023
When we say nothing about Ukraine without Ukraine, we mean it.