Článek
„Ovládá obchod s drogami, zbraněmi a lidmi a zadává vraždy,“ upřesňuje 27stránkový dokument, jehož pravost BND potvrdila.
Analýza zachází do podrobností, když zmiňuje dva nájemné vrahy – jistého Bekimiho, jenž přijímá „objednávky“ údajně jen od Thaciho, a Haskaie, bývalého odstřelovače Kosovské osvobozenecké armády (UCK).
Také tajné depeše NATO, k nimž se dostal britský deník The Guardian, vnímají Thaciho jako „velkou rybu ve strukturách zločineckého podsvětí“. Skutečným kápem této mafiánské sítě je však podle nich jeho nejbližší přítel Xhavit Haliti, poslanec Thaciho strany, místopředseda parlamentu a člen výboru pro evropskou integraci.
Gangsteři, kteří vládnou Kosovu, vděčí za svou moc USA
Prostřednictvím firmy Salbatring v Prištině, která částečně patří Halitimu, Thaci pral peníze a organizoval pašování cigaret a pohonných hmot.
Mezi Thaciho sponzory během kosovské války v roce 1999 a makedonské války v roce 2001 patřila zločinecká skupina vedená Mehmetim Nazarem žijícím v Texasu.
Obvinění se kupí
„Gangsteři, kteří vládnou Kosovu, vděčí za svou moc USA,“ podotkl americký časopis Foreign Policy. A Dick Marty, zvláštní zpravodaj Rady Evropy pro lidská práva, ve zprávě z roku 2010 konstatoval, že kosovská mafie po Evropě pašovala a pašuje heroin, zbraně i lidské orgány, které odebírala srbským zajatcům. Označil i jejího lídra – Thaciho. [celá zpráva]
V roce 2008 Thaciho obvinila ve své knize Carla del Ponteová, exžalobkyně Mezinárodního tribunálu v Haagu pro zločiny spáchané v bývalé Jugoslávii, že v roce 1999 osobně organizoval únos až tří stovek kosovských Srbů, které UCK převezla do Albánie a tam jim lékaři odebírali tělesné orgány, které mafie prodávala zájemcům v Evropě.
Muž s přezdívkou Had se mrštně vyzná
Thaci si už jako politický vůdce UCK známý pod přezdívkou Had záhy získal náklonnost vlivných západních politiků – mj. britského expremiéra Tonyho Blaira, který přemluvil tehdejšího šéfa Bílého domu Billa Clintona k vojenskému zásahu vůči Jugoslávii kvůli Kosovu, a především Madeleine Albrightovou, Clintonovu šéfku diplomacie. Ta ho nepokrytě obdivovala a prosazovala, jak jen to šlo.
Není to nic jiného než srbská propaganda a snaha ublížit mi
Právě kombinace neochvějných ochránců ze špiček světové politiky, nezájem mezinárodního společenství o zločiny UCK a kosovského establishmentu i fakt, že svědci buď náhle umírají, nebo odvolávají své výpovědi, se až dosud spolehlivě postaraly o to, že Thaci se do Haagu nedostal.
„To vše není nic jiného než srbská propaganda a snaha ublížit mi,“ opakuje Thaci, jemuž obyčejní Kosované přezdívají Pan Nedotknutelný a jenž od vyhlášení kosovské nezávislosti v únoru 2008 působil jako premiér, vicepremiér a ministr zahraničí.