Článek
Boumeddieneová a její partner Amedy Coulibaly se znali přinejmenším s jedním z bratrů Kouachiových, kteří ve středu vyvraždili redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo. Sama Boumeddieneová si v loňském roce s ženou Chérifa Kouachiho v průměru dvakrát denně telefonovala. [celá zpráva]
Policie začala buňku včetně Boumeddieneové denně sledovat na konci roku 2011, poté, co se Said Kouachi vrátil z Jemenu, kde se cvičil v táboře radikálů z tamní odnože Al-Káida a kde se měl také setkat s teroristou Anwarem Al-Awlakim, jehož později zabili Američané. [celá zpráva]
„Jenomže mezi tímto datem a létem 2014 nic nenaznačilo na spojení s radikálním islámským hnutím, takže bylo sledování zastaveno za účelem zaměření se na další osoby, které v tu chvíli představovaly větší riziko,“ citoval server Daily Mail nejmenovaný zdroj z pařížské justice.
Pašovala zbraně?
Boumeddieneová podle zpráv z Francie uprchla a nyní je v Sýrii. Policejní zdroj řekl agentuře AFP, že odcestovala už po Novém roce do Turecka, které je přestupní stanicí pro ty, kdo se chtějí připojit k extremistům z Islámského státu v Sýrii.
Vysoký představitel tureckých tajných služeb uvedl pro agenturu Reuters, že Turci nedostali od Francouzů žádné varování. To dorazilo až tento týden a turečtí zpravodajci pak zachytili signál z mobilu Boumeddieneové. „Domníváme se, že nyní je v Sýrii,“ prohlásil zdroj o hledané ženě.
Sdělovací prostředky spekulují, že Boumeddieneová pomáhala útočníkům shánět zbraně. Coulibaly a Kouachiovi se dostali k množství trhaviny, útočným puškám kalašnikov, granátometu a pistolím ruské výroby Tokarev. Panuje domněnka, že zbraně byly do Francie propašovány z Balkánu. Pašovat je mohla Boumeddieneová.
Související témata
Policie kvůli útokům zadržela pět lidí. V sobotu ale byli z vazby všichni propuštěni, uvedla mluvčí pařížské prokuratury.