Článek
„Rozsah našeho působení je větší než kdykoli předtím,” řekl Parker. „Během posledních čtyř let bylo ve Spojeném království zmařeno 20 útoků,” dodal s tím, že letos do června zatkly bezpečnostní jednotky 379 lidí podezřelých z terorismu.
Hrozba islámského terorismu podle Parkera dramaticky vzrostla tento rok, kdy při atentátech v Londýně a Manchesteru zemřelo dohromady 36 lidí. Jeho úřad podle něj v současné době vede 500 vyšetřování týkajících se zhruba 3000 lidí, kteří jsou bezpečnostním složkám známi kvůli svým extremistickým aktivitám. V minulosti podle Parkera MI5 prověřila přes 20 000 lidí podezřelých z vazeb na teroristy. Parker dodal, že v Británii se bezpochyby pohybují „násilničtí extremisté”, kteří ještě nebyli odhaleni.
Parker uvedl, že aktuálně „přichází větší teroristická aktivita rychleji“ a přitom se dá „obtížněji detekovat“. Zmínil, že v letos se v některých případech u letošních útoků MI5 znala atentátníky, což byl případ Khurama Butta, který zaútočil na London Bridge, v takových případech je podle něj personál MI5 zasažen. Dodal však, že se tajná služba snaží poučit z každého útoku a „vyždímat z něj každou kapku informací”.
Zmínil taky, že v bojích v Sýrii a v Iráku zahynulo 130 Britů, kteří tam odjeli bojovat v řadách Islámského státu. Připomněl, že mnozí se vrátili a další budou vracet, takže teroristická hrozba ještě stoupne.
V zemi, kde je každý monitorován, žít nechceme
Parker upozornil, že by proto měl v dalších letech počet pracovníků tajné služby vzrůst ze 4000 na 5000. Přesto ale podle něj není možné všem atentátům zabránit.
„Někdy se stanou, protože toto je svobodná společnost, liberální demokracie, a my každého pořád nemonitorujeme. Ani bychom v takové zemi nechtěli žít,” uvedl.
„Útoky se někdy urychlí, od záměrů přes plány k akci uběhne jen pár dnů. To s tím, že extremisté mohou využívat bezpečné přístavy na síti, může vést k tomu, že se hrozby hůře zjišťují a dává nám to menší čas na zásah.“
Parker kvůli tomu vyzval internetové a softwarové firmy, aby spolupracovaly s vládou na tom, aby extremisté nemohli používat pro nezjistitelnou komunikaci sociální sítě.